Ze všech stran se probírá téma plastových výmětů z třídicích linek, s kterými si odpadové firmy neví rady. Jednou z možností , jak s nimi naložit, je energeticky je využít. Obrátili jsme se proto na zařízení na energetická využití odpadů s otázkou, zda jsou schopni přijímat přebytky těchto odpadů, a pokud ano, tak za jakých podmínek.
Výhřevnost je klíčová
„Na tuto variantu jsme se začali připravovat již v průběhu roku 2020. Přijali jsme od několika dodavatelů jimi garantované typy výmětů, které jsme si navzorkovali a nechali u nich stanovit výhřevnost. Většina dodavatelů totiž tvrdila, že se výhřevnost těchto odpadů pohybuje kolem 20 MJ/kg, nicméně tři vzorky, které jsme testovaly měly výhřevnost mezi 35 – 40 MJ/kg,“ vysvětluje Tomáš Baloch, ekolog a odpadový hospodář v ZEVO Malešice.
Palivo, které má vyšší výhřevnost, není pro zařízení na energetické využití odpadů žádnou výhrou, naopak. „Naše kotle byly navrhnuty na směsný komunální odpad, kde se výroby páry odvíjí od parního diagramu. Ten počítá s výhřevností mezi 8 – 15 MJ/kg. Veškeré výměty tak musíme velice střídmě přimíchávat k běžnému SKO. A střídmě znamená opravdu střídmě. Abychom se dostali na optimum požadovaného parního diagramu je to něco mezi 2 – 5 hm%. Máme spočítáno, že bezpečný poměr bude do 20 000t tohoto materiálu ročně,“ říká Tomáš Baloch.
Pražské ZEVO od nového roku přijímá výměty z vlastní třídicí linky na plasty, a od vybraných dodavatelů, aby vyzkoušelo, zda výpočty budou fungovat i v praxi. Ačkoliv je množství výmětů menší, než teoreticky spočítaný poměr, takže nepřesahuje 500 t za měsíc, už teď se projevují jistá negativa.
Přečtěte si také:
Česko zaplavují výměty z třídicích linek. Odpadáři nevědí, co s nimi
Cena bude pravděpodobně jiná
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře