Když Čína v roce 2018 dramaticky zpřísnila dovoz odpadu, přesunul se tok těchto materiálů do jihovýchodní Asie. Postupně se ale ke stejnému řešení uchylují i další země, jelikož už nechtějí fungovat jako skládky odpadů cizích národů.
Před dvěma lety vyhlásilo Thajsko zákaz dovozu plastového odpadu, který tento měsíc vstoupil v platnost. O zákazu vláda diskutovala od roku 2020, kdy zemi zaplavil plastový odpad ze západních států, který začal znečišťovat životní prostředí.
Desetkrát vyšší import
Až do roku 2017 byla největším světovým dovozcem plastového odpadu Čína, která ročně přivážela v průměru 8 mil. tun plastu z více než 90 zemí z celého světa. Čínská vláda v roce 2018 zakázala dovoz pevného odpadu, včetně několika druhů plastů a dalšího recyklovatelného odpadu, aby se vypořádala s plastovým znečištěním. Dovoz plastových odpadů se proto přesměroval do zemí jihovýchodní Asie a z Thajska se stala přední destinace pro vývoz plastového odpadu.
Ve stejném roce, kdy Čína omezila import plastů, bylo do Thajska dovezeno přes 552 mil. tun plastového odpadu. Takové množství bylo desetkrát vyšší než průměrné množství dovezeného plastového odpadu před rokem 2015. Poté došlo k poklesu, takže v roce 2023 země přijala „jen“ asi 200 mil. tun. Podle Thajských celníků bylo do země mezi lety 2018 a 2021 dopraveno více než 1,1 mil. tun plastového odpadu.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře