3/2024

Kamenné prodejny, e-shopy a elektroodpad: jak funguje zpětný odběr?

| zdroj: EKOLAMP0

Kamenné prodejny, e-shopy a elektroodpad: jak funguje zpětný odběr?

Co dělat, pokud ve sběrném dvoře není zřízeno místo zpětného odběru elektrozařízení, nebo je od vašeho bydliště příliš daleko? Povinnost zpětně odebírat elektrozařízení mají prodejci.

Jistě jste si někdy koupili nějaké elektrozařízení, např. vysavač, pračku nebo lustr, které jednoho dne dosloužilo. Pak samozřejmě vyvstává známá otázka „kam s ním“.

Nejlepším řešením je odnést ho na místo zpětného odběru v rámci sběrného dvora ve vaší obci. Co však dělat, pokud ve sběrném dvoře není zřízeno místo zpětného odběru elektrozařízení, nebo je od vašeho bydliště příliš daleko?

V takovém případě je zde ještě možnost předat vysloužilý elektrospotřebič přímo v prodejně elektra. V případě nákupu online má povinnost zpětného odběru i e-shop. 

Vysloužilá elektrozařízení totiž často obsahují cenné suroviny, které je nutné recyklovat, v některých případech dokonce i nebezpečné látky (např. zářivky obsahují pro své správné fungování malé množství rtuti). Proto je potřeba takový elektroodpad sbírat a ekologicky recyklovat.

Podle zákona o odpadech má každý prodejce nových elektrozařízení pro domácnosti povinnost od vás zpětně odebrat použité výrobky, pokud si současně kupujete obdobné nové elektrozařízení způsobem „kus za kus“.

Pokud si tedy např. zákazník kupuje novou zářivku, tak od něj musí prodejce odebrat starou použitou zářivku. Slovo „obdobné“ v tomto případě znamená, že se musí jednat o elektrozařízení podobného typu a použití, tedy zářivku za jinou zářivku (nebo jiný typ světelného zdroje), pračka za pračku, sušička za sušičku atd.

Pokud je však velikost prodejní plochy určené k prodeji elektrozařízení 400 m2 a více, pak je prodejce navíc povinen zpětně odebrat dokonce všechna elektrozařízení, u kterých ani jeden vnější rozměr nepřesahuje 25 cm a to bez ohledu na to, jestli si u něj zákazník kupuje nový produkt nebo ne.

Neboli pokud máte doma staré kompaktní zářivky, (ty jsou obvykle menší než 25 cm), pak je můžete odevzdat na kterékoli prodejně elektrozařízení s prodejní plochou větší než 400m2. Nemusíte si při tom vůbec kupovat žádné nové zářivky. Je důležité zmínit, že prodejce musí vždy akceptovat použité elektrozařízení jakékoliv značky. Tedy samozřejmě i to, které ve své prodejně neprodává nebo ani nikdy neprodával.

Prodejce tedy nemůže odmítnout použité elektrozařízení s odůvodněním, že je zákazník nezakoupil v jeho prodejně, nebo že prodává nové elektrozařízení jiných značek a zrovna toto použité elektrozařízení prodává jiný obchod přes ulici a že to zákazník tedy musí odevzdat tam.

Neméně důležité je i to, že prodejce má povinnost zpětně odebírat elektrozařízení po celou svou prodejní dobu. Pokud má tedy otevřeno například od 8 do 16 hodin, tak nemůže stanovit, že bude zpětně odebírat elektrozařízení pouze například od 8 do 10 hodin, ale musí tak činit právě od 8 do 16 hodin.

Zpětný odběr elektrozařízení je pro spotřebitele samozřejmě bezplatný. Prodejce tedy nesmí po spotřebiteli žádat žádný poplatek nebo jinou úhradu při odevzdání použitého elektrozařízení na prodejně.

Jak už bylo uvedeno na začátku tohoto článku, výše uvedené povinnosti prodejců elektrozařízení platí v plném rozsahu i pro e-shopy. Jak by to tedy měl zpětný odběr elektrozařízení u e-shopů fungovat v praxi?

Pokud si zákazník objedná přes e-shop např. novou sušičku, tak mu musí e-shop odvézt starou, použitou sušičku, pokud si to tak zákazník přeje. Výměna je tedy formou „kus za kus“. Rovněž i v tomto případě platí, že zpětný odběr je bezplatný a nesmí být za něj účtován žádný poplatek.

Bohužel, jak se dočteme na webových stránkách Inspekce životního prostředí (www.cizp.cz), ne všechny e-shopy tato zákonná pravidla zpětného odběru elektrozařízení dodržují. Často se tak ovšem děje z neznalosti, protože řada e-shopů si není těchto zákonných povinností vědoma. Tím se ovšem vystavují riziku pokuty až do výše 10 mil. Kč za každé jednotlivé porušení této povinnosti.

Pokud si ale zákazník při nákupu nového elektrozařízení přeje zajistit od e-shopu i odvoz starého elektrozařízení, je vhodné o tom e-shop informovat napřed, nejlépe rovnou při objednání nového zboží. Vyhnete se nepříjemným organizačním zmatkům, protože zpětný odběr použitých elektrozařízení zpravidla neprovádí ta samá doručovací služba, která rozváží nové výrobky. Naopak, řada e-shopů využívá na sběr použitých elektrozařízení speciální svozovou službu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp