3/2024

Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme z Modernizačního fondu tři miliardy korun, oznámil ministr Hladík

| zdroj: SFŽP0

50858430918_93c337febf_c
zdroj: flickr.com

Česko se může pustit do výroby nízkouhlíkového vodíku. Ministr životního prostředí Petr Hladík oznámil uvolnění nových investic z Modernizačního fondu, které podpoří výrobu a využití vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů. Na budování nových elektrolyzérů jsou k dispozici tři miliardy korun. Příjem žádostí odstartoval 20. ledna.

„Vodík, vyráběný pomocí energie z obnovitelných zdrojů, považujeme za bezemisní palivo budoucnosti. Je i jedním z dalších řešení, které pomůže vedle baterií řešit přebytky elektřiny z větrných a solárních elektráren. Jeho výroba nám pomůže posílit nezávislost na fosilních palivech,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a doplňuje: „Jsme si vědomi, že technologie na výrobu zeleného vodíku jsou jako u každé novinky nákladnou záležitostí. Tyto investice jsou proto jasným signálem, že stát má skutečný zájem o jejich rozvoj. Proto podpoříme výrobu a využití vodíku třemi miliardami korun.“

Vláda již loni schválila Vodíkovou strategii, jejímž cílem je nejen chránit životní prostředí, ale také vytvářet příležitosti pro český průmysl a podnikatele. Česká republika se v ní zavázala vyrábět do roku 2030 přibližně 20 000 tun obnovitelného vodíku ročně. K tomu bude nezbytné vybudovat nové elektrolyzéry s celkovým výkonem 400 MWe.

Právě na investice do elektrolyzérů se zaměřuje aktuálně otevřená dotační výzva programu GREENGAS financovaná z Modernizačního fondu. Jsou v ní připraveny tři miliardy korun, z nichž je jedna miliarda prioritně určena na projekty umístěné v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji – tedy v regionech, které jsou zasaženy útlumem těžby uhlí. Tyto kraje již delší dobu pracují na rozvoji vodíkového hospodářství, a to i s podporou Operačního programu Spravedlivá transformace.

A na co mohou investoři peníze využít? Ve výzvě GREENGAS č. 1/2024 je možné získat prostředky na instalace nových elektrolyzérů pro výrobu obnovitelného vodíku a na akumulaci elektrické energie z obnovitelných zdrojů do vodíku.

Podpora těchto aktivit se liší procentuální výší dotace: „Maximální výše dotace je odstupňována podle velikosti podniku. Výroba zeleného vodíku bez možnosti dodávat elektrickou energii do elektrizační soustavy je stanovena až na 65 procent celkových způsobilých výdajů. Pokud půjdou dodávky elektrické energie z přímo připojeného zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů do sítě, může dosáhnout podpora maximálně 50 procent,“ popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Do okruhu oprávněných žadatelů spadají právnické osoby, fyzické osoby podnikající, obce a kraje a jejich příspěvkové organizace, energetická společenství, církve, náboženské společnosti, jejich svazy a jimi evidované právnické osoby. Žádosti mohou podávat v období od 20. ledna do 30. června 2025.

První vlaštovky v podobě pilotních projektů na výrobu zeleného vodíku se již objevují. Průmyslovou výrobu zeleného vodíku spustila v říjnu 2023 na Zlínsku společnost SG Hydrogen Napajedla, a to s podporou Modernizačního fondu ve výši 16 milionů korun. Další projekt podpořený 14 miliony korun na výrobu a využití zeleného vodíku v dopravě připravuje také Pražská plynárenská ve svém areálu v Praze-Michli. „Tyto projekty nám jednoznačně ukazují rostoucí zájem a investice do zeleného vodíku v České republice, které má smysl podpořit,“ uzavírá ministr Hladík.

Zelený vodík je bezemisní nosič energie vyráběný elektrolýzou vody za použití obnovitelné energie, který může sloužit v mnoha oblastech. V dopravě se používá v palivových článcích pro pohon automobilů, autobusů nebo vlaků. Vodíková vozidla produkují pouze vodní páru jako odpadní produkt. V průmyslu slouží jako palivo pro vysokoteplotní procesy. Vodík může být také skladován a později využit k výrobě elektřiny nebo tepla v období nedostatku obnovitelných zdrojů energie.

Vedle toho má zelený vodík i roli nosiče energie, který umožňuje akumulaci přebytků obnovitelné elektřiny a její pozdější využití. Jeho velká výhoda spočívá v čistotě, flexibilitě a možnosti jeho využití napříč všemi sektory.

Výzva GREENGAS č. 1/2024

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp