Jak to působí například na zpětný odběr baterií po ukončení jejich životnosti jsme se zeptali ředitele kolektivního systému Ecobat, Petra Kratochvíla.
Jak dalece ovlivňuje nynější situace zpětný odběr?
V průběhu března došlo z logických důvodů k významnému poklesu požadavků na svoz baterií, a to až o 80%. Souvisí to s uzavřením většiny sběrných dvorů, prodejen a omezením činnosti v řadě firem, ale i s tím, že priority pro všechny zúčastněné jsou úplně jinde.
Bude tato skutečnost mít vliv na plnění cílů?
Myslím, že poprvé nedojde ke splnění povinné kvóty 45% pro sběr. Což nevidím jako zásadní problém, protože v tuto chvíli jde zejména o to zachovat funkčnosti celého kolektivního systému. Musíme počítat s tím, že řada našich klientů (výrobců a dovozců baterií) bude mít existenční problémy a že naše tržby poklesnou minimálně o 20% v tomto roce.
Zpracovatelské kapacity jsou rovněž zasaženy neobvyklou situací?
V době, kdy jsme konečně úspěšně dokončili notifikační proces pro vývoz NiCd baterií, nám zpracovatel ve Francii oznámil přerušení provozu, zatím na dobu neurčitou. Mohou se pohnout ceny za zpracování baterií, a to v těch případech, kdy závisejí na světových cenách kovů jako je Co nebo Ni.
Situace by se mohla zlepšit v oblasti recyklace Li baterií, protože do nedávné doby byly zpracovatelské kapacity zaplněny Li bateriemi z výroby nových baterií do elektromobilů. Díky drastickému omezení výroby automobilů může dojít k uvolnění těchto kapacit a zpracovatelé by mohli mít konečně zájem o recyklaci malých přenosných Li baterií.
Jak dalece se opatření dotknou ekonomické stránky sběru?
Jako každý kolektivní systém musíme počítat s významným propadem našich tržeb, které jsou závislé na prodejích a platební schopnosti dovozců baterií. Začínáme přehodnocovat veškeré naše aktivity z jediného hlediska, kterým je zachování základních funkcí sběru a recyklace baterií. V praxi to znamená najít úspory ve výši 20% proti předchozímu roku.
Určitě si nemůžeme dovolit šetřit na bezpečnosti při sběru a skladování. Počítám, že nezbytné škrty v rozpočtu se nejvíce dotknou oblastí osvěty, propagace a bohužel i velice úspěšného školního projektu Recyklohraní. Obáváme se i dopadů aktuální krizové situace na kvalitu naší dosavadní spolupráce s kolektivními systémy pro oblast elektro.
Foto: Petr Kratochvíl
Komentáře