V roce 2020 se počet lidí žijících v suchých oblastech oproti roku 1990 zdvojnásobil. Podle nejhoršího scénáře klimatických změn hrozí, že jich bude do konce století ještě jednou tolik.
V posledních třech desetiletích se suchá území rozšířila na oblast o rozloze, která je téměř o třetinu větší než Indie. Vyplývá to z výzkumu vědců UNCCD (Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci), kteří tvrdí, že pokud se světu nepodaří omezit emise skleníkových plynů, budou se suchá území na zemi rozrůstat.
Aridita není sucho
Oblasti, které se z vlhkých změnily na suché, v současné době pokrývají 40 % veškeré pevniny na zemi s výjimkou Antarktidy. Nejedná se ale o sucho ve smyslu krátkodobého období nedostatku vody, které je součástí přirozené proměnlivosti klimatu a může se vyskytnout téměř kdekoliv.
Vědci v analýze popisují aridní oblasti, které dlouhodobě postrádají dostupnou vláhu pro většinu forem života a ve kterých atmosférická poptávka po vypařování výrazně převyšuje množství srážek. Aridita je stabilní stav, během něhož dochází ke změnám v dlouhodobém měřítku pod značným tlakem. V takové oblasti se 90 % dešťových srážek ztratí odpařováním a pro vegetaci zbyde pouhých 10 %.
„Na rozdíl od sucha – dočasného období nízkých srážek – aridita představuje trvalou a neúprosnou transformaci,“ říká Ibrahim Thiaw, výkonný tajemník UNCCD a dodává: „Sucho má konec. Když se ale klima oblasti přemění na suché, ztratí se možnost vrátit se do předchozích podmínek. Suché klima, které nyní postihuje rozlehlé země po celém světě, se nevrátí do původního stavu a tato změna začíná definovat život na zemi.“
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře