Používání nepolymerních aromatických bromovaných zpomalovačů hoření znečišťuje životní prostředí kvůli perzistenci, bioakumulaci a toxicitě. Tyto látky se do životního prostředí dostávají během celého životního cyklu výrobků (ECHA 18. 12. 2024).
Aromatické bromované zpomalovače hoření (ABFR) se přidávají do různých polymerních materiálů, aby zabránily nebo zpomalily šíření požáru. Na žádost Evropské komise zkoumala ECHA použití a uvolňování těchto zpomalovačů hoření (ABFR) a jejich (potenciální) nebezpečné vlastnosti. Zvažovala také možné alternativy a aspekty související s recyklací a nakládáním s odpady.
Šetření bylo zaměřeno na 60 ABFR, které se vyskytují na trhu EU. Hlavní zjištění jsou následující:
Dopad na životní prostředí
Ze všech ABFR představují nepolymerní aditiva největší riziko pro životní prostředí, protože mají tendenci se z materiálu vyluhovat. ECHA identifikovala pět látek vzbuzujících mimořádné obavy, u nichž bylo potvrzeno, že jsou perzistentní, bioakumulativní a toxické (PBT) nebo vysoce perzistentní a vysoce bioakumulativní (vPvB). Kromě toho je pravděpodobné, že 37 látek ABFR je PBT a 17 z nich jsou nepolymerní aditiva;
Použití a uvolňování
ABFR se používají v mnoha aplikacích. K celkovému uvolňování nejvíce přispívají odvětví elektroniky, stavebnictví a textilu. Nejvíce jsou uvolňovány ve fázi odpadů, zejména pokud jsou materiály drceny nebo končí na skládkách;
Alternativy
Pro mnoho použití jsou k dispozici alternativy k ABFR. Patří mezi ně organofosfátové zpomalovače hoření a nehořlavé materiály. Některé organofosfátové zpomalovače hoření však mohou mít podobné nebezpečné vlastnosti jako ABFR a jsou náchylné k vyluhování. Polymerní přísady ABFR jsou v mnoha případech použití vhodnou alternativou k nepolymerním přísadám ABFR;
Nakládání s odpady
Neefektivní recyklace a nakládání s odpady mohou zvýšit uvolňování ABFR do životního prostředí. K řešení těchto problémů ECHA zdůrazňuje potřebu eliminovat problematická aditiva.
Skupinový přístup
Některá nepolymerní aditiva ABFR nejsou registrována podle nařízení REACH, a přesto byly tyto látky zjištěny v životním prostředí ve vysokých koncentracích. To naznačuje možné problémy s dodržováním registrace podle nařízení REACH nebo nejistotu ohledně složení plastů v dovážených předmětech. Jakékoli regulační opatření týkající se ABFR by proto mělo zvážit skupinový přístup.
Uvedené šetření pomůže Evropské komisi při rozhodování, zda požádat agenturu ECHA o vypracování návrhu na omezení, a pokud ano, jaký by měl být jeho rozsah. Možné omezení zpomalovačů hoření je již zahrnuto v dokumentu Komise - Plán omezení.
Další informace:
Komentáře