V rámci 12. ročníku mezinárodní odborné konference Waste to energy prozradil Filip Leder, předseda představenstva společnosti SAKO Brno, jak si brněnské ZEVO prošlo covidovým obdobím a jaké plány do budoucna společnost má.
Množství odpadů bylo rekordní
„Dá se říci, že se nám dařilo dobře,“ říká na úvod Filip Leder a pokračuje: „I když kvůli hygienickým opatřením jsme vynechali jarní odstávku a museli se spokojit pouze s jednou podzimní odstávkou. Přesto oba kotle pracovaly velmi dobře.“ Provozní spolehlivost obou kotlů je podle statistik brněnského ZEVO nad 98%, u jednoho z nich se vyskytuje dokonce jen jeden malý provozní výkyv.
„Spálili jsme rekordní množství odpadů, takže s 241 tis. tunami jsme na 97% povolené kapacity,“ vysvětluje Leder. Brněnské zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) tak dodalo historicky největší množství tepla do soustavy centralizovaného zásobování, přičemž elektřina byla k němu pouhým doplňkem.
Společnost SAKO Brno má dle slov svého předsedy představenstva štěstí v tom, že se kromě energetického využívání odpadů zabývá i sběrem, svozem, zpracováním a využitím celkových odpadů. „Podporujeme cirkulární ekonomiku,“ říká Filip Leder. V Brně sváží komunální i objemný odpad, dále vytříděné komodity nebo i bioodpad. „Komunální odpad bychom v budoucnu rádi přetřiďovali v předdotřiďovací lince, abychom z odpadu vybrali plasty, papír, kovy apod.,“ uvádí předseda představenstva.
Nevytříděné komodity by byly využity jako zdroj paliva pro energetické využití. Optimalizací separátorů a výměnou separačního bubnu se společnosti podařilo navýšit roční množství železných i neželezných kovů o 20 - 24%.
Během posledních pěti let se množství velkoobjemového odpadu, který končí v SAKO Brno, zdvojnásobilo. „Loni jsme nainstalovali velkokapacitní drtič objemného odpadu, který za hodinu dokáže podrtit skoro třikrát tolik odpadu, než ten předešlý“ vysvětluje předseda představenstva brněnské spalovny. Objemný odpad, pro nějž není další využit, tak slouží jako zdroj paliva.
Počítá se i s navýšením dodávek tepla
V uplynulém roce zprovoznilo SAKO Brno největší tepelné čerpadlo v České republice o celkovém výkonu 1, 3 MW. „Investiční náklady na čerpadlo dosahovaly výše 8 milionů Kč, k čemuž je nutné připočíst 2 mil. Kč na připojovací soubory,“ uvádí Leder. Čerpadlo využívá tepla z chladícího okruhu turbogenerátorů chlazení oleje a chlazení vlastního generátoru odluhu kotlů. Zároveň je připravené na budoucí investice. „To znamená, že je nyní mírně předimenzované, aby zvládlo i očekávanou dostavbu areálu,“ objasňuje Filip Leder.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře