Fixace cen energií už zase lákají. Poptávka zákazníků po fixovaných produktech dosáhla u elektřiny podílu jedné třetiny všech nový smluv, u plynu se během července dokonce přehoupla přes polovinu. Lidé tak reagují na aktuální situaci, kdy se pokles cen na velkoobchodních trzích zastavil a zároveň se blíží začátek topné sezony a také konec stropů na obchodní část ceny. ČEZ Prodej začal dvou a tříleté fixované smlouvy nabízet po sedmiměsíční pauze způsobené energetickou krizí zákazníkům opět letos v březnu.
Zákazníci se vracejí k fixacím. V nově uzavíraných smlouvách na elektřinu dosahuje podíl fixací jedné třetiny, u plynu je nyní dokonce fixovaných smluv více než těch bez fixace. Roste zájem o všechny druhy fixací: jednoleté, dvouleté i tříleté fixace. Ještě v květnu měly přitom fixované smlouvy u elektřiny pouze pětinový a u plynu třetinový podíl.
„Zájem o fixované produkty v posledních týdnech roste. Důvodem může být blížící se topná sezona a předpokládané ukončení platnosti vládních stropů. Více zákazníků si tak chce zajistit cenu před příští topnou sezonou. Zákazníci chtějí mít jasno, jaké ceny budou platit i v budoucnu, a někteří také sledují velkoobchodní ceny energií, které v poslední době přestaly klesat, dokonce se mírně zvýšily. Řada zákazníků má zájem o tříletý fix s postupně se snižující cenou, což ukazuje, že preferují jistotu na delší dobu,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
ČEZ Prodej přestal víceleté fixace aktivně nabízet v polovině loňského roku, když ceny na burze atakovaly historická maxima. Znovu je zavedl do nabídky letos na jaře, když se situace uklidnila a ceny začaly opět klesat. Produkt ale mezitím prošel inovací: jako první na trhu nabídnul ČEZ Prodej schodový princip, kdy cena za elektřinu každý rok fixace klesá. Model se natolik uchytil, že jej začaly v různých obměnách nabízet i další hráči na trhu. Zákazník se tak nefixuje na jedné ceně po celou dobu trvání smlouvy, ale má výhodu postupně klesající ceny každý rok.
Komentáře