3/2024

Z Popůvek až do Ghany. Technologie HUTIRA pomáhá s úpravou říční vody v Africe

| zdroj: TZ Hutira0

11d57442-0f53-40d2-b4bf-715258a689d9
zdroj: HUTIRA

Společnost HUTIRA před několika lety odstartovala projekt, který cílí na pomoc v rozvojových oblastech světa. Jedním z jeho hlavních výsledků je aktuálně kontejnerová úpravna vody, kterou společnost HUTIRA letos v únoru odeslala do Ghany, konkrétně do města Kade. Inovativní technologie by měla zlepšit životní podmínky zhruba 20 tisícům tamních obyvatel.

Nedostatek přístupu k pitné vodě je jedním z nejzásadnějších problémů, kterým lidé v Africe čelí. Na tamní obyvatele má přitom významné socio-ekonomické dopady. Například snížení času potřebného na sběr vody vede ke zvýšení školní docházky dívek, což ukazuje na širší pozitivní efekty, které lepší dostupnost nezávadné vody má.

Řešení nedostatku pitné vody v afrických zemích je komplexním úkolem, který vyžaduje dlouhodobé a koordinované úsilí. Proto jsme před třemi lety ve spolupráci se společností S.E.D.A. Consulting s. r. o. rozjeli projekt, který snoubí obchodní aktivity s pomocí potřebným v rozvojových zemích,“ uvádí Petr Hajný, ředitel divize VODA společnosti HUTIRA. Spolu se svým týmem navrhl pro ghanské město Kade inovativní řešení v podobě kontejnerové úpravny vody, která zajišťuje úpravu surové říční vody na pitnou. Kontejnerové technologie jsou navrženy tak, aby co nejvíce zjednodušili úpravu vody i v krizových situacích a válečných zónách.

Kontejnerová úpravna vody je součástí většího komplexu, stejně jako nadzemní akumulační vak nebo výdejní automat na vodu. Díky tomu si lidé v Kade mohou pitnou vodu samostatně odebírat. Prostřednictvím cisteren se pak nezávadná voda distribuuje do dalších částí regionu.

Kontejnerová řešení fungují v extrémních podmínkách

Enviromentální projekt, který podpořilo české ministerstvo zahraničních věcí, zahrnoval nejen návrhy, testování a výrobu technologie, ale také její instalaci v terénu. Podmínky v Ghaně jsou náročné, tým odborníků proto vypracoval studii proveditelnosti a technické řešení následně několik měsíců testoval v poloprovozním režimu.

Na tom společnost HUTIRA spolupracovala s odborníky z Ústavu vodního hospodářství obcí z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně. „Museli jsme se ujistit, že navrhované procesy úpravy vody budou funkční. Mnohem efektivněji jsme tak mohli navrhnout a přímo v Kade nainstalovat finální řešení,“ dodává Hajný. I přes tuto důkladnou přípravu však tým společnosti HUTIRA při samotné instalaci musel čelit několika výzvám.

Pozemky určené pro umístění úpravny vody se nachází v záplavové zóně u řeky Birim. Kontejner, který v sobě ukrývá technologii na úpravu vody, jsme tak museli přesunout 400 metrů od řeky a vybudovat pro něj vyvýšený betonový základ. U řeky jsme zase museli vytvořit zvýšený jímací objekt a položit stovky metrů potrubí,“ prozrazuje Hajný, který se do města Kade vypravil společně s kolegy a majitelem společnosti HUTIRA Ivem Hutirou. Pro český tým byly výzvou také časté výpadky elektřiny a nedostupnost základních materiálů, například šroubů, vrutů nebo části potrubí.

Většina komponentů, včetně samotné technologie a chemie pro úpravu vody, však byla přivezena z jihomoravských Popůvek, kde společnost HUTIRA sídlí. „Do Afriky jsme odeslali dva kontejnery. Náš tým dohlížel na celý proces, od výroby po komunikaci s dopravcem a pečlivou přípravu technologie na cestu po moři. Zejména jsme museli ohlídat důkladné zabezpečení citlivých částí vůči působení vlivů mořské vody. Nyní budeme ještě na dálku řídit místní tým a zdokonalovat ho v ovládání úpravny,“ uzavírá Petr Hajný s tím, že na samotné výrobě technologie jeho tým pracoval pět měsíců.

u krále

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp