2/2024

XXV. zasedání Fóra pro výměnu informací o nejlepších dostupných technikách (BAT)

| zdroj: MPO0

elissa-garcia-ckVjMurwKIs-unsplash
zdroj: unsplash.com

Dne 28. listopadu 2024 se v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v Praze konalo XXV. zasedání Fóra pro výměnu informací o nejlepších dostupných technikách (BAT). Letošní jubilejní ročník přivítal zástupce veřejné správy, průmyslových svazů, akademické sféry i odborníky z Evropské komise.

Zasedání zahájili úvodním slovem Ing. Jana Kozmíková z Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), Ing. Mgr. Jana Harzerová z Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Ing. Jitka Götzová z Ministerstva zemědělství (MZe), které zdůraznily význam spolupráce mezi jednotlivými sektory a aktuálnost problematiky IPPC. V letošním roce mělo Fórum opět mezinárodní rozměr, setkání se zúčastnili slovenští kolegové, kteří se s námi přijeli podělit o své zkušenosti v oblasti integrované prevence.

Program Fóra byl rozdělen do čtyř tematických bloků:

I. Legislativní novinky z oblasti integrované prevence

Tento blok se věnoval klíčovým změnám legislativy, zejména směrnici IED 2.0. Ing. Jan Slavík, PhD., z Evropské komise představil novinky, praktické aspekty její implementace a transpozice do národní legislativy, přičemž zdůraznil vliv na průmyslové provozy i chov hospodářských zvířat. Ing. Mgr. Jana Harzerová z MŽP následně podrobně informovala o stavu transpozice směrnice do české legislativy. Blok uzavřel Ing. Mgr. Eduard Hlavatý z MŽP, který představil nové evropské nařízení o portálu průmyslových emisí, jehož cílem je zvýšit transparentnost a efektivitu sdílení informací.

II. Revize a tvorba referenčních dokumentů o BAT (BREF) v gesci MPO

Odborníci z průmyslových svazů i firem sdíleli aktuální poznatky z probíhajících revizí BREF dokumentů. Ing. Josef Hlavinka (Svaz sléváren ČR) hovořil o ukončení revize BREF ve slévárenství a zdůraznil potřebu hledat cesty ke snižování energetické náročnosti, dekarbonizaci průmyslu a správnému nastavení energetické koncepce, aby odvětví bylo udržitelné i do budoucna.

Ing. Veronika Sojková, PhD. (Wienerberger s.r.o.) se ve svém příspěvku věnovala revizi BREF pro keramický průmysl, s důrazem na dekarbonizaci, BAT-AEPL a benchmarky.

Ing. Miroslav Krištofik (U.S. Steel Košice, s.r.o.) sdílel zkušenosti s implementací Závěrů o BAT v provozech výroby železa a oceli. Představil praktické přístupy k zavádění nejlepších dostupných technik, které přispívají k optimalizaci výrobních procesů a zvyšování environmentální udržitelnosti v energeticky náročném průmyslu.

Ing. Michal Kulhavý (MPO) shrnul aktuální stav prací na revizi BREF dokumentů v oblastech chemického průmyslu (LVIC), povrchových úprav (STM) a těžby (MIN).

III. Revize a tvorba referenčních dokumentů o BAT (BREF) v gesci MZe

Tento blok byl zaměřen na zemědělství a intenzivní chovy hospodářských zvířat. Ing. Radim Kuneš, Ph.D. (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích) představil přístupy vybraných států k monitoringu emisí amoniaku a metanu a jejich snižování pomocí BAT.

Doc. Mgr. Milan Geršl, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně) bilancoval 15 let činnosti BAT centra při Mendelově univerzitě, které se podílí na vývoji technologií pro udržitelné zemědělství.

IV. Inspekční činnost, problémy a výzvy

Blok přednášek otevřel Ing. Jiří Valta (CENIA), který představil nové aktivity Centra environmentálního výzkumu (CEVOOH) zaměřené na oběhové hospodářství a environmentální bezpečnost. Následovala přednáška RNDr. Oldřicha Jarolíma (Česká inspekce životního prostředí), který analyzoval propojení integrované prevence a ekologické újmy. Celým jednáním provázela Ing. Jana Kozmíková, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje průmyslu (MPO).

Přílohy ke stažení

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj