Objev německých a amerických výzkumníků by mohl být zlomovým bodem zejména pro provozovatele čistíren odpadních vod.
Perfluorované a polyfluorované alkylové sloučeniny (zkráceně PFAS) byly objeveny před více než 80 lety a dnes jsou obsažené v bezpočtu výrobků, s nimiž přijdeme každý den do styku. Díky svým užitečným vlastnostem se PFAS staly nedílnou součástí papírových obalů na potraviny, outdoorového oblečení nebo kosmetiky, ale i nátěrový materiálů a hasicích pěn.
Další charakteristickou vlastností pro ně je, že PFAS jsou díky vazbě fluoru a uhlíku odolné vůči rozkladu, takže dochází k jejich nepřetržité akumulaci v životním prostředí. „Věčné“ chemikálie, jak se jim někdy přezdívá, jsou tak dnes takřka všudypřítomné. Byly detekovány v tkáních a orgánech lidí z různých koutů světa, jsou obsažené v atmosféře, půdě i v mořské, povrchové a pitné vodě.
Některé PFAS ze skupiny přibližně 5 000 látek jsou považovány za možné karcinogeny. Podezírány jsou především ze zvýšeného rizika výskytu rakoviny, dále že oslabují imunitní systém nebo že podporují obezitu, vysoký krevní tlak a metabolické poruchy. S ohledem na jejich rizika stojí provozovatelé čistíren odpadních vod před úkolem odstranit je z odpadních vod. Není to ale vůbec snadné, protože konvenční technologie čištění odpadních vod nejsou určeny k odstraňování PFAS. Přitom se tyto látky do vody dostávají mnoha způsoby např. praním outdoorového oblečení, zdrojem PFAS může být i toaletní papír.
Nové a lepší řešení?
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře