2/2024

Vědci našli věčné chemikálie v krvi těhotných žen

| autor: Martina Jandusova0

woman-g816b5e214_640
zdroj: pixabay

V 97 procentech krevních vzorků byl nalezen perfluorooktansulfonát, který patří mezi PFAS látky.

Před nedávnem vyplynulo z výsledků studie o vlivu perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS) na plodnost žen, že jejich výskyt v krvi snižuje o 40 procent šanci na otěhotnění. Tento týden zveřejnili kalifornští vědci nové důkazy o tom, že v krvi těhotných žen je běžně přítomno několik chemikálií používaných při výrobě plastů a dalších průmyslových aplikací.

PFAS látkám, které se ve výrobcích používají pro odpuzení vody a mastnoty a vyznačují se svou perzistentností, se přezdívá "věčné chemikálie". Jsou velmi odolné a v přírodě, nebo v tělech zvířat a lidí, se v podstatě nerozkládají, případně jen velmi pomalu. Jsou považovány za podezřelé lidské karcinogeny, jelikož mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo zmíněný pokles plodnosti, a to i u mužů.

Podle vědců se výsledky nové studie přidávají k rostoucímu množství důkazů, že chemikálie, kterým jsou lidé běžně vystaveni, vedou sice k nepatrným, nicméně škodlivým zdravotním změnám. Vědci uvedli, že politiky by měla nová studie „probudit“.

Našli PFOS a další chemikálie

Mateřská úmrtnost v USA je jednou z nejvyšších ve vyspělém světě. Úmrtnost se mezi lety 1999 a 2019 zdvojnásobila, přičemž nejvyšší úmrtnost byla zaznamenána u černošských matek, které následovaly matky hispánského původu. V roce 2021 vycházela míra mateřské úmrtnosti ve Spojených státech na 23,8 případu na 100 000 žen. V porovnání s tím se u nás mateřská úmrtnost dlouhodobě pohybuje kolem 3 případů na 100 000 žen.

Ve studii, zveřejněné v časopise Environmental Health Perspectives, uvádí tým vědců z Kalifornská univerzita v San Franciscu, že v krvi 302 těhotných účastnic studie a v pupečníkové krvi jejich dětí nalezli mnoho škodlivých chemikálií, včetně PFAS látek.

Nejméně 97 % vzorků krve obsahovalo perfluorooktansulfonát (PFOS), který patří mezi perfluorované sloučeniny a je dlouho spojován s mnoha vážnými zdravotními problémy, včetně vrozených vad. PFOS byl nalezen navzdory tomu, že americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) před více než 23 lety oznámila, že se se společností 3M dohodla na jejím postupném ukončení používání této látky. K tomu je třeba poznamenat, že společnost nahradila PFOS perfluorobutansulfonátem (PFBS), který se ukázal obdobně nebezpečným.

PFOS se používal k výrobě řady produktů od hasicích pěn, přes výrobu nátěrů a aditiv do nátěrových hmot, výrobu čisticích prostředků pro domácí i průmyslové použití až po výrobu pesticidů a insekticidů. Zřejmě nejznámější aplikací PFOS byl ochranný přípravek proti zašpinění Scotchgard, který vyráběla právě společnost 3M.

Rizikové pro těhotenství

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj