2/2025

Ve Vřesové vyroste zařízení na pyrolýzu odpadních pneumatik

| autor: Martina Jandusova1

robert-laursoo-WHPOFFzY9gU-unsplash
zdroj: unsplash.com

Za dva roky by se na Karlovarsku mělo recyklovat 23 tis. tun odpadních pneumatik ročně.

Skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná v rozsáhlém průmyslovém komplexu Vřesová vybudují do roku 2027 pyrolýzní technologii na zpracování vysloužilých pneumatik. „Ten disponuje potřebnou infrastrukturou pro výstavbu zařízení, ale také pro využití plynu vznikajícího při pyrolýze, který je bohatý na vodík a metan,“ uvádí Martin Čermák, člen představenstva SUAS GROUP a Sokolovské uhelné.

Zařízení má ročně zpracovat až 23 tis. tun odpadních pneumatik, které budou následně využívány v průmyslu. „Technologie je extrémně ohleduplná k životnímu prostředí, což potvrdil i nedávno úspěšně ukončený proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Projekt mimo jiné jako celek významně snižuje uhlíkovou stopu, a to o více než 18 tisíc tun CO2 ročně,“ říká Čermák.

Skupina podepsala konzultační a inženýrskou smlouvu s německou společností Pyrum Innovations AG, která se zabývá recyklací pneumatik na konci životnosti. Německá společnost od roku 2008 vyvíjí technologii termolýzy, prostřednictvím které získává termolytický olej a recyklované saze (rCB – recovered Carbon Black). Produkty jsou následně využívány v průmyslových firmách, jako je chemický koncern BASF, společnost Continental nebo Schwalbe, k výrobě nových produktů.

„Díky efektivnímu využití plynu přímo na místě lze pneumatiky na konci životnosti téměř kompletně recyklovat. Přestože každý závod má své specifické možnosti a design, samotné jádro naší technologie zůstává neměnné,“ uvádí Pascal Klein, ředitel společnosti Pyrum Innovations AG.

Před pěti lety spustila společnost Pyrum Innovations AG první závod ve svém sídle v německém Dillingenu, který je od té doby v nepřetržitém provozu. Areál byl v loňském roce rozšířen o další dva výrobní závody.

Stavba pyrolýzního zařízení, pro kterou se počítá s investicí ve výši 1,4 miliardy korun, bude zahájena v druhém čtvrtletí roku 2025 a měla by trvat přibližně 24 měsíců. Pro vybudování a provoz nového závodu založí partnerské firmy společný podnik.

Komentáře

  1. Záslužné. Podotýkám, že naše firma postavila takové zařízení již v roce 2009 na Slovensku, na Spiši. Bylo plně fuknční. Dojelo na to, že se ukázalo, že ty tuny pneu někomu patřily a ten požadoval postupně nehorázné ceny za dodávku - takže to šlo do kytek. Stejná situace je nakonec s plasty - v Česku je latentně tolik odpadního plastu, že by uživil cca 10 recyklačních závodů - nicméně ty, co existují, dováží materiál z Německa - kvůli ceně. Český plast končí na skládkách, v lepším případě ve spalovně.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva