2/2025

Česká republika má nový systém poskytující podrobné informace o stavu lesních ekosystémů v reálném čase

| zdroj: AV ČR0

forest-3409907_640
zdroj: pixabay

DendroNetwork je jeden z klíčových prvků infrastruktury Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe). Díky společnému úsilí vědeckých pracovníků CzechGlobe a Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity (ICS MUNI) vznikl nový expertní systémdendronet.cz. Systém přináší denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémůna úrovni celé České republiky.

Lesy pokrývají více než jednu třetinu našeho území. Jsou nenahraditelnou složkou krajiny a je nasnadě si připustit, že lesy pro nás nejsou pouhým zdrojem dřevní hmoty, ale poskytují nám mnoho dalších, ne-li důležitějších ekosystémových služeb. Udržení zdravých, funkčních a vitálních lesů dává předpoklad nejen prosperujícímu lesnímu hospodaření, ale i funkčnosti celé české krajiny jako celku. V souvislosti se změnami klimatu jsou lesní ekosystémy vystaveny novým podmínkám, které na ně mají různé dopady. Až doposud chyběl expertní systém, který by dokázal sledovat tyto dynamické změny vývoje lesů v dostatečném časovém a prostorovém rozlišení, a umožnil tak rychle přijímat opatření k minimalizaci škod pomocí adekvátního lesnického managementu.

DendroNetwork je rozsáhlá výzkumná infrastruktura zaměřená na bio-monitoring lesních ekosystémů v reálném čase pomocí moderních technologií a metod. Celý koncept je založen na přímo měřené odezvě jednotlivých stromů (hlavních hospodářských dřevin) v rámci lesního porostu a následné extrapolaci dat na národní úroveň. Bio-monitoring pomocí dendrometrů (senzory instalované na kmen stromu) ve spojení s monitoringem meteorologických parametrů představuje efektivní nástroj poskytující přehledné, časově a místně aktuální informace o stresu suchem, vitalitě a produkci lesních ekosystémů. Výsledkem jsou každých 12 hodin aktualizované mapové vrstvy a data popisující stav lesních ekosystémů v prostorovém rozlišení 500 m. Systém přináší zcela nový zdroj dat, který je klíčový pro moderní lesnický sektor, umožňující lépe rozumět a reagovat na výzvy současného lesnictví.

„Nové technologie nám umožňují spojit měření v téměř reálném čase s modelováním, abychom mohli hodnotit současný stav lesních ekosystémů na úrovni celé České republiky. Shromážděná data jsou ihned porovnávána s dlouhodobými časovými řadami (20 let), což nám umožňuje posoudit aktuální situaci v širším časovém rámci a mít relevantní podklady k adaptačním opatřením“ doplňuje vedoucí sítě DendroNetwork Jan Krejza z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe).

Nový portál včasné výstrahy dendronet.cz je výsledkem dlouhodobé práce českých vědců i mezinárodní spolupráce v rámci projektu Forest4Future, který byl v loňském roce úspěšně ukončen. Díky pokračující podpoře Ministerstva životního prostředí však rozvoj infrastruktury nadále pokračuje prostřednictvím projektu TransAdapt. V rámci navazujících projektů aktivně pracujeme na rozšíření konceptu. 

DendroNetwork do dalších evropských zemí a na vytvoření integrovaného evropského monitorovacího systému pro měření a hodnocení stavu lesů v reálném čase.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva