Na havarijní linku České inspekce životního prostředí byl dne 27. března dispečinkem Povodí Odry nahlášen úhyn ryb ve vodním toku Olešná v obci Žabeň. První informace o úhynu ryb byla nahlášena občany vedení obce Paskov. V řece byl zaznamenán úhyn v řádu stovek kusů (různé velikosti a druhy) a to v úseku cca 5 km až po soutok s vodním tokem řeky Ostravice.
Podle sdělení Českého rybářského svazu byly na soutoku obou uvedených řek, tj. Olešná s Ostravicí, pozorovány i uhynulé chráněné střevle. Povrchová voda v celém úseku vodního toku nevykazovala známky znečištění, byla bez zápachu, čirá a bez pěnění. V místě úhynu ryb byly inspekcí změřeny základní parametry – kyslík, pH, vodivost a teplota. Tyto parametry se vyskytovaly v běžných hodnotách. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem, Povodím Odry a Českým rybářským svazem byly odebrány vzorky povrchové vody a uhynulé ryby. Vzorky vod a ryb převzal správce Povodí Odry k analýzám.
28. března byla vodoprávním úřadem, který řídí zmáhání havárie, svolána havarijní komise za účasti ČIŽP, Povodí Odry, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru. Znovu bylo provedeno šetření v celé délce zasaženého toku a to v celkovém úseku cca 5 km, tj. od cca Žabně až po soutok vodního toku Olešná s vodním tokem Ostravice. Prověřeny byly rovněž některé subjekty v okolí. Ve vodním toku Olešná byly stále pozorovány uhynulé a hynoucí ryby - nižší stovky kusů různých velikostí a druhů (parmy, ostroretky, pstruzi, hrouzci, střevle, jelci).
Viditelnost dna nebyla ve všech částech toku pozorovatelná a proto lze očekávat, že se celkově bude jednat o větší počty uhynulých kusů ryb. Během šetření byl v celém úseku zasaženého vodního toku Olešná pozorován živý makrozoobentos pod kameny (pijavice, ploštěnky, blešivci, berušky vodní, larvy jepic, chrostíků, pošvatek, pakomárů, muchniček) a nebyly zaznamenány žádné vizuální známky znečištění. Znovu byly prověřeny parametry vody, přičemž všechny byly v normě.
Z vodního toku Olešná jsou naháněny místní sádky a rybníky. V sádkách ryb v obci Žabeň, napájených z vodního toku Olešná, nebyl zaznamenán úhyn ryb. Pravděpodobný zdroj znečištění lze proto předpokládat až pod těmito sádkami. Na vodním toku Olešná se dále nachází několik rybníků a soukromá sádka ryb, které jsou napájeny prostřednictvím Mlýnského náhonu z vodního toku Olešná – zde byly zjištěny uhynulé ryby. Od 27. března byl Povodím Odry navýšen průtok ve vodním toku Olešná upouštěním vody z přehrady Olešná (navýšení průtoku z 80 l/s na 500 l/s). V dopoledních hodinách následujícího bylo nadlepšování průtoku zastaveno.
Celkově bylo odebráno 15 vzorků vody, které jsou analyzovány. Zároveň byly odebrány uhynulé ryby v počtu 20-30 ks, které správce Povodí Odry předal Veterinárnímu ústavu v Olomouci. Uhynulé ryby neměly žádné krvavé skvrny po těle, některé ryby měly výrazně křečovitě otevřenou tlamu, žábra nevykazovala netypická zabarvení a skřele nebyly rozevřené. Hynoucí ryby byly apatické a malátné.
Zdroj znečištění a přesná příčina úhynu ryb se zjišťuje. O dalším vývoji bude inspekce informovat.
Komentáře