2/2025

Odborníci diskutovali o evropských standardech pro podávání zpráv o udržitelnosti

| zdroj: MŽP0

pexels-markus-winkler-1430818-19891034
zdroj: pexels

Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo financí, Česká zemědělská univerzita v Praze a Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj uspořádaly konferenci o ESG reportingu. Hlavním tématem byla evropská směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti a související reportovací standardy. Akce se konala v Aule České zemědělské univerzity a přilákala přes 200 odborníků z podnikatelské sféry, státní správy i akademických a výzkumných institucí.

Zavádění informací o životním prostředí a sociálních faktorech do řízení firem představuje další vývojový krok v oblasti environmentálního účetnictví, kterým se Ministerstvo životního prostředí zabývá již od roku 2000. Letos se konal 20. ročník konference věnované tomuto tématu.

Účastníci konference získali cenné informace o aktuálních trendech a výzvách ESG reportingu a mohli si vyměnit zkušenosti s odborníky z různých oblastí. Hlavním tématem byly navrhované změny směrnice CSRD, CSDDD a taxonomie, označované jako Omnibus. Diskutovalo se také o implementaci nových dobrovolných evropských standardů ESG reportingu pro malé a střední podniky a jejich využití v českém podnikatelském prostředí. Debatující zdůraznili i rostoucí povědomí o cílech udržitelného rozvoje (SDGs) a jejich důležitosti.

Konferenci zahájil vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Petr Holub (MŽP), který představil dostupné nástroje  pro ESG reporting, jako je portál Climate Proofingnástroj Cirkulárního audituGeoreport a informace z nálezové databáze ochrany přírody, nebo nová profesní certifikaceManažer/ka udržitelnosti. Ota Melcher, ředitel odboru politiky udržitelnosti, pak představil platformu pro udržitelné financování a vysvětlil změny vyplývající z návrhu Omnibus, které mají snížit počet podniků povinných k reportování a zjednodušit požadované informace. Kateřina Šveřepová z České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD) připomněla, že některé firmy udržitelnost v podnikání praktikují již delší dobu a jsou na změny připravené.

Tématu Omnibus se dále podrobně věnoval i zástupce Evropské komise Petr Wagner, který přiblížil šest hlavních prvků obsažených v návrhu, včetně odkladu povinnosti reportování a snížení počtu podniků, na které se povinnost vztahuje. Globální pohled na problematiku udržitelnosti nabídla Jenny Dodson, seniorní ředitelka ze Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj. Konkrétní příklady z praxe představil Jiří Karásek ze společnosti SEVen, který se zaměřil na standardy GHG protokolu používané firmami pro kvantifikaci, zaúčtování a reportování emisí skleníkových plynů.

Zástupce Agentury ochrany přírody a krajiny Karel Chobot následně představil datový portál Georeport, který poskytuje konkrétní environmentální informace pro jednotlivé lokality v ČR. Aplikace, původně vyvinutá pro zjednodušení stavebního řízení, se ukazuje jako užitečná i pro účely ESG reportingu. Na závěr přednáškové části Jiří Adamec ze společnosti Mutualus sdílel předběžné výsledky výzkumu o implementaci standardů CSRD českými firmami a vyzval účastníky k zapojení do výzkumu.

V další části programu Alice Machová (EY) představila zkušenosti z první vlny implementace CSRD a nastínila přípravy na vlnu druhou. Následovala panelová diskuse s ESG experty z ČEZu, Komerční banky, Správy železnic a VIG – Autonova. Panelisté sdíleli zkušenosti o aktuálním stavu implementace ESG reportingu ve svých firmách, diskutovali o jeho hlavních nedostatcích a nabídli tipy pro ostatní podniky, jak co nejlépe zvládnout reportovací povinnost. Účastníci diskuze se shodli, že vzhledem ke komplexnosti problematiky je vhodné začít s přípravou reportu co nejdříve (tj. nevyčkávat na vývoj situace s navrhovanými změnami) a využít možný dvouletý odklad na důkladnější přípravu.

V závěrečné části si účastníci mohli vybrat dva workshopy dle devíti nabízených tematických standardů CSRD. Pod vedením odborných facilitátorů měli také možnost sdílet své zkušenosti i světlé a stinné stránky jednotlivých tematických oblastí a přispět tak k lepšímu porozumění jak mezi specialisty, tak zástupci státní správy

Výstupy z workshopů ukázaly potřebu centralizovaných a ucelených datových podkladů ze strany veřejné správy, včetně environmentálních dat ESG reportingu a dalších nástrojů politiky financování udržitelnosti. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva