3/2024

Úvodní seminář k nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků

| zdroj: MPO0

pexels-www-erzetich-com-2517330
zdroj: pexels

Dne 3. října 2024 uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR seminář, jehož cílem bylo přiblížit zainteresovaným stranám obsah nařízení, způsob přijímání následných sektorových předpisů upravujících ekodesignové požadavky pro jednotlivé kategorie výrobků, a zejména pak možnosti zapojení se do konzultací, které budou vydání těchto předpisů předcházet.

Budoucnost ekodesignu: Firmy mají šanci ovlivnit podobu legislativy

Výrobci mají velký prostor pro ovlivnění budoucích požadavků na ekodesign výrobků. Jakým způsobem a s kým sdílet své podněty či výhrady k plánované sektorové legislativě - i o tom byl seminář, který se uskutečnil 3. 10. 2024 na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu, a který zorganizovalo ministerstvo v úzké spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Pro naši proexportně nastavenou ekonomiku je zásadní, aby byly ekodesignové požadavky na výrobky stanoveny jednotně v rámci celé EU. Každá obdobná regulace s sebou přináší určitou zátěž související s přizpůsobením se novým podmínkám. Firmy však mají prostor zapojit se do tvorby nových požadavků, aby byly reálně splnitelné a co nejméně zatěžující,“, uvedl vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu, David Müller, který seminář pro přibližně padesát účastníků na místě a další stovku diváků na online streamu zahájil.

„Souhlasíme s tím, že nové nařízení o ekodesignu patří k legislativě, která bude mít dalekosáhlé dopady na české firmy. Je proto nezbytné mu od samého začátku věnovat náležitou pozornost a aktivně se podílet na přípravě konkrétních ekodesignových požadavků,“ uvedl ve svém úvodním slovu Bohuslav Čížek, zástupce generálního ředitele Svazu a ředitel sekce hospodářské politiky.    

Cílem semináře bylo představit nově přijaté nařízení zainteresovaným stranám, seznámit je s požadavky, které bude nařízení klást na výrobky, nastínit harmonogram náběhu účinnosti nových požadavků a pobídnout zainteresované strany k účasti na konzultacích v rámci tvorby návazných sektorových předpisů.

Diskuze, která následovala po úvodních prezentacích, poukázala na tři nejpalčivější témata související s novou úpravou, a to aplikace ekodesignových požadavků na textilní výrobky, praktické fungování digitálního pasu výrobku a zajištění rovných podmínek s výrobci usídlených mimo EU. I tyto aspekty však budou řešeny v rámci sektorové legislativy, která je teprve v přípravě. Aby bylo možné zohlednit všechny stávající pochybnosti a otázky, a hlavně nastavit budoucí požadavky tak, aby byly splnitelné bez zbytečné zátěže, je nezbytné, aby se dotčené společnosti aktivně zapojily do konzultací a přípravných prací, které nyní probíhají pod taktovkou Evropské komise.

Ministerstvo průmyslu a obchodu má zájem být informačním mostem mezi zájemci z řad firem, asociací a dalších zainteresovaných subjektů a ekodesignovým děním v Bruselu. Zájemcům bude průběžně zprostředkovávat informace o probíhajících iniciativách v oblasti ekodesignu.

Ke stažení

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj