3/2024

ÚOHS vysvětluje dění na energetických trzích z hlediska soutěže, veřejných zakázek i veřejné podpory

| zdroj: ÚOHS0

pexels-pixabay-207489
zdroj: pexels

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes zveřejnil dokument, v němž podrobně popisuje a vysvětluje dění na trzích s elektrickou energií a zemním plynem v posledních dvou letech, a to s ohledem na svou věcnou působnost v oblastech ochrany hospodářské soutěže, veřejných zakázek a veřejné podpory.

Materiál je určen zejména pro širokou veřejnost, ale obsahuje cenné informace i pro zadavatele veřejných zakázek či poskytovatele a příjemce veřejné podpory.

„Trhy s elektřinou a zemním plynem zažívají v poslední době obrovské otřesy, které jsou způsobené především globálními událostmi. Celý sektor pozorně sledujeme, nicméně v tuto chvíli nevidíme důvod k zásahu. Očekáváme, že stávající situace může vést k posílení velkých hráčů na trhu a jsme připraveni okamžitě zasáhnout, pokud zaznamenáme jakoukoliv známku protisoutěžního jednání,“ uvedl k danému tématu předseda Úřadu Petr Mlsna.

V materiálu Úřad nejprve popisuje dění na energetických trzích v posledním období, vysvětluje fungování těchto trhů, včetně obchodování na burze, a rozebírá, jakým způsobem se tvoří ceny na různých úrovních trhu. Podrobně se věnuje také opatřením ze strany Evropské unie a vlády České republiky, které se snaží regulatorními zásahy zamezit nejdramatičtějším dopadům energetické krize na spotřebitele i podniky. V textu jsou dále vysvětleny základy soutěžních pravidel a možnosti Úřadu zasahovat proti narušení soutěže. Následně je podána stručná soutěžní analýza trhů s elektřinou a zemním plynem a popsány podněty, které Úřad v dané oblasti v poslední době řešil.

S nestabilitou energetických trhů se potýkají také veřejní zadavatelé, pro něž je určeno shrnutí jejich možností při nákupech energií z hlediska zákona o zadávání veřejných zakázek. V oblasti veřejné podpory je zase možno poskytovat kompenzace na pokrytí zvýšených nákladů na energie, a to podle tzv. dočasného krizového rámce.

V závěru Úřad shrnuje také řadu informačních zdrojů, na nichž mohou spotřebitelé získat podrobnější údaje či rady týkající se energetické problematiky.

Energetický trh z pohledu hospodářské soutěže, veřejných zakázek a veřejné podpory 400 KB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj