3/2024

Trashpresso - první mobilní recyklační zařízení na světě přeměňuje odpad na dlaždice

| autor: (mar)0

Trashpresso - první mobilní recyklační zařízení na světě přeměňuje odpad na dlaždice

Sběr, odvoz a další zpracování odpadu jeho recyklací vyžaduje potřebnou infrastrukturu. Recyklační zařízení jsou většinou součástí samostatných pevně na zemi stojících budov, či větších průmyslových areálů. 

Co však v případě, že v blízkém ani dalekém okolí takové zařízení není a vy opravdu toužíte po opětovném využití produktu? Přesně tento problém řeší přenosné recyklační zařízení s názvem "Trashpresso".

Přestože mobilní řešení, například v podobě pohyblivých drtičů odpadu, už jsou běžnou součástí technického vybavení firem zpracovávajících odpady, kompletní recyklační zařízení je spíše raritou. Právě s něčím takovým přišlo na trh tchaj-wanské architektonické studio Miniwiz.

trashpresso-1.jpg

Pět plastových lahví na jednu dlaždici

Trashpresso má být určeno pro izolované komunity bez přístupu k recyklačním zařízením. Mobilní minitovárna se ukrývá v 12 metrů dlouhém přívěsném kontejneru, který je tažen nákladním autem. Po dopravení na dané místo se zařízení otevírá podobně jako satelit na oběžné dráze.

Dokáže recyklovat plastový i textilní odpad. Ten je po umytí, drcení, roztavení a formování přeměněn na dlaždice. Voda použitá k mytí od zbytkových nečistot se znovu využívá v procesu. Ekologicky přátelský charakter a skutečnou mobilitu a flexibilnost zařízení podtrhuje i fakt, že je poháněné výhradně sluneční energií.

Dlaždice jsou vhodné do interiérů i venkovního prostředí, nebo se mohou ještě dále upravit na materiál pro další zpracování. Na výrobu jedné dlaždice je potřebných pět plastových lahví a Trashpresso dokáže vyprodukovat 10 metrů čtverečních dlaždic za 40 minut.

Trashpresso může recyklovat všude

"Recyklace většího rozsahu byla dosud omezena na továrny. Trashpresso překonává vzdálenosti i energetickou bariéru a ukazuje, že recyklovat lze všude. Slouží nejen k přeměně odpadu přímo na místě, ale představuje také nástroj vzdělávání v izolovaných komunitách," tvrdí Arthur Huang, ředitel Miniwiz.

Trashpresso mělo být poprvé otestováno v reálné akci letos v létě na Tibetské plošině, kde se rostoucí turismus projevuje zvýšeným množstvím odpadků. Odtud má zařízení putovat do dalších lokalit s omezeným přístupem jako jsou pláže, jezera, nádrže nebo řeky.

Designové studio Miniwiz stojí i za dalšími projekty, jako například znovu využité plasty Polli-Bricks, koncept prodejny Nike v Šanghaji postavená výhradně z materiálu vyrobeného z plastových lahví, plechovek a DVD-nosičů. Dílem Miniwiz je i budova z PET lahví.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj