Jeho vliv na studenty a pedagogy vyhodnocuje Lenka Maierová z Platformy pro zdravé osvětlování Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.
Vliv kvality světelného prostředí na biologické procesy v lidském těle prokázala celá řada laboratorních experimentů. Jednu z nejmodernějších praktických aplikací těchto poznatků představují plnospektrální LED světelné zdroje společnosti Spectrasol.
Ve spolupráci s Platformou pro zdravé osvětlování ČVUT UCEEB a s podporou odboru školství Magistrátu hlavního města Prahy proběhla ve vybraných učebnách gymnázia Na Pražačce pilotní instalace tohoto prokognitivního osvětlení.
Součástí projektu bylo i podrobné vyhodnocení vlivu nově instalovaného osvětlení na soustředění, paměť a řadu dalších fyziologických procesů u studentů i učitelů. V jeho rámci byla sledována celá řada subjektivních i objektivních parametrů u žáků z učeben vybavených běžným a prokognitivním osvětlením.
Výsledky prokázaly meziroční statisticky významné zlepšení prospěchu u studentů, kteří se učili pod prokognitivním osvětlením. Snížil se také počet jejich pozdních příchodů a testy sledující krátkodobou paměť ukázaly na lepší výkonnost.
Více detailů si můžete přečíst v časopise TECNICALL případně poslechnout na stránkách Radiožurnálu
Foto: ČVUT UCEEB
Valounek - vali395@seznam.cz 12.5.2021 10:14
On ten vliv světla na člověka je daleko komplexnější. Když vidím, jak lidi tráví čas po modrým světlem bez oken, jsem kolikrát zděšená. Pak se diví, že nemůžou spát. To samé, když využívají necitlivě venkovní osvětlení, které vytváří světelný smog, kvůli kterému nevidíte v noci na oblohu. My se naštěstí poradili s www.bytova-svitidla.cz/Venkovni-osvetleni a vyřešili jsme to s nimi, protože se snažím zrovna s tímhle aspektem života nakládat fakt citlivě a zbytečně nezatěžovat.