Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na globálním trhu v posledních týdnech klesají, když teplé počasí jak v Evropě, tak v Asii omezuje poptávku po plynu. Pozorovaný pokles před příchodem špičkové zimní poptávky je neobvyklý zejména v Asii, kde poptávka po LNG kvůli omezené skladovací kapacitě během zimy zpravidla roste. Ceny tlačí dolů rovněž evropský trh, kde v posledních týdnech pomáhá teplé počasí a zásobníky plynu naplněné v mnoho případech téměř na plnou kapacitu.
Podle serveru Argus je hlavní příčinou aktuálního chování trhu, kdy ceny LNG v Asii nerostou spolu s vyšší spotřebou plynu na vytápění, chybějící poptávka ze strany čínských a indických obchodníků. Kromě stále vysokých cen ve srovnání s předchozími lety má na očekávánou poptávku vliv i čínská striktní covidová politika, jež tamní úřady potvrdily minulý víkend, která vedla a během zimy zřejmě povede k poklesu poptávky s ohledem na další lockdowny.
Podobně na spotovém trhu chybí poptávka ze strany japonských a jihokorejských obchodníků, kteří běžně také tvoří značnou část poptávky na globálním trhu s LNG. Vzhledem k vysokým spotovým cenám se obchodníci v těchto regionech snaží maximalizovat odběr v rámci dlouhodobých kontraktů, které aktuálně nabízí výhodnější cenové podmínky.
Výhled poptávky, která bude mít zásadní vliv na cenu během prosince a prvního čtvrtletí příštího roku, je stále nejistý s ohledem na očekávání mírného začátku zimy. Podle předpovědí Čínského národního klimatického centra by teploty v rozsáhlých částech země měly zůstat v průběhu prosince a začátku ledna na nadprůměrných hodnotách.
Vzhledem k omezeným možnostem skladovací kapacity pro plyn v regionu severovýchodní Asie ve srovnání s Evropou jsou tyto země v průběhu zimy v případě příchodu chladného počasí běžně více závislé na spotových dodávkách LNG. Ani vysoké ceny v průběhu zimy tak asijské obchodníky zřejmě neodradí od toho, aby pro své zákazníky začali zajišťovat plyn na spotovém trhu, což může vyústit v další růst cen při přetahování se o dodávky s Evropou. Ta přitom právě díky vysokým cenám dokázala v posledních měsících přilákat velmi vysoké objemy LNG na úkor nižších dodávek do Asie.
Komentáře