3/2024

Soumrak rozvoje OZE? Část III.

| autor: Michael Shellenberger, překlad: Martina Jandusová| zdroj: forbes.com0

Větrné elektrárny_4
zdroj: Pixabay

Jen málo zastánců OZE si uvědomuje, jak závažným problémem pro biomasu a biopaliva bude, když ztratí svůj punc „zeleného“ energetického řešení.

100% OZE

Zasáhne to především Evropu, protože zde biomasa představuje 60% obnovitelných zdrojů energie. V USA biomasa vyráběla do roku 2017 více elektřiny, než solární energie.

Když pomineme množství poskytované energie, měla biomasa a biopaliva vždy oproti solární energii a větru velkou výhodu ve své spolehlivosti. Elektrárna na biomasu může vyrábět elektřinu ve dne i v noci, s větrem nebo bez něj. Biopaliva mohou auto pohánět bez ohledu na počasí.

Od sedmdesátých let, kdy byl program pro energii z obnovitelných zdrojů navržen jako alternativa k jaderné energii, byly scénáře na 100% obnovitelných zdrojů silně závislé na spalování biomasy, a to především v těch chvílích, kdy slunce nesvítilo a vítr nefoukal. Podobně se mnoho programů na dekarbonizaci dopravy upínalo k myšlence, že bychom ropu mohli nahradit biopalivy.

Soumrak rozvoje OZE? Část II.

Když jsem se na začátku dvacátých let angažoval v prosazování Green New Deal (nazývali jsme jej „nový projekt Apollo“), mysleli jsme si, že „pokročilá biopaliva“, jako je celulózový ethanol nebo biopaliva vyrobená z řas, by mohla být lepší než kukuřičný ethanol. Selhala ale ze stejného důvodu jako předchozí biopaliva: nízké hustotě energie.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj