Na konci loňského roku byla v evropském Úředním věstníku vydána novelizovaná směrnice o pitné vodě. Účinnosti nabyla 12. 1. 2021. Cílem směrnice je zlepšit kvalitu a bezpečnost vody z vodovodu, a zároveň všem v Evropské unii usnadnit přístup k pitné vodě.
EU chce zvýšit kvalitu vody z vodovodu zavedením přísnějších limitů pro určité znečišťující látky. Od toho si slibuje, že Evropané začnou upřednostňovat kohoutkovou vodu před vodou balenou. Požadavky ve směrnici by se mohly dotknou vodárenských společností, proto nás zajímalo, zda novela jejich činnost ovlivní a pokud ano, tak jak.
Ondřej Beneš, člen představenstva SOVAK ČR a EurEau
Den před Ježíškem byla vydána revidovaná evropská směrnice o pitné vodě. Obsahuje řadu nových požadavků, kterými Evropská komise reagovala mimo jiné i na výstupy Evropské iniciativy Right2Water - například povinnosti zveřejňovat a snižovat ztráty vody, informace o místní kvalitě pitné vody i povinné posouzení rizik u zdrojů a v distribuci. Ve všech těchto oblastech již ale Česká republika má dávno splněno, neboť regulované vodárenské společnosti jsou dávno povinny tyto požadavky plnit. U některých nových ustanovení, jako např. požadavku na schvalování materiálů a látek, přicházejících do styku s pitnou vodou, se naopak Evropská komise inspirovala v České republice.
Co ale pokládám za naprosto zásadní je, že Evropský Parlament i Evropská komise jasně určily priority v návaznosti na veřejné projednání iniciativy a těmi bylo právě zlepšení přístupu k pitné vodě a odkanalizování, zlepšení informovanosti veřejnosti a zákazníků a obecně zvýšení kvality pitné vody. Ponechává v plné kompetenci členských států, jako formou cílů ve vodárenství dosáhnou, zda s využitím zdrojů a know-how soukromého oboru či nikoliv. Není totiž důležité, zda je služba poskytována veřejným či soukromým subjektem, ale to, jaká je její kvalita.
Jiří Paul, Vodovody a kanalizace Beroun a.s.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře