Na výrobu plastů se spotřebovává kolem 5 % ropy. V souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu a s následnými sankcemi proti Rusku, vč. úvah o ukončení nákupu zemního plynu a ropy do EU, se objevují články o možných dopadech těchto protiruských opatření. K problematice plynu jsem se vyjádřil vpředchozím dílu seriálu o plastech.
Některé údaje z následující úvahy jsem čerpal z tuzemských i zahraničních zdrojů, z nichž uvádím:
- Knihu pětice autorů „Století benzinu: Historie rafinerského průmyslu v českých zemích“ vydanou nakladatelstvím Asco v roce 2005.
- Knihu devíti autorů „Kaučuk, Plasty a Ropa: Historicko-technologická studie vývoje průmyslového areálu v Kralupech n. Vlt.“ vydanou VŠCHT Praha, 2021.
- Volně přístupné informace z www.icis.com, část Tematická stránka: Ukrajina, a dále z blogů. Americká agentura ICIS (Independent Commodity Intelligence Servis) působí 150 let v oblasti informací, včetně cenových o chemických produktech a technologiích.
Wikipedie definuje ropu jako hnědou až nazelenalou hořlavou kapalinu tvořenou směsí uhlovodíků, především alkanů. Vtvořila se z odumřelých mořských mikroorganismů a drobných živočichů před mnoha miliony let. Naleziště ropy v mořích i na pevnině jsou v hloubkách od několika set metrů pro kilometry. Ropa byla poprvé objevena pro komerční využití v roce 1859 v Pensylvánii. Od té doby bylo vytěženo přibližně 900 miliard barelů ropy a zásoby jsou odhadovány na dalších 42 let. V době mých studií se odhadovaly do roku 2000. Jeden barel se rovná 159 litrů, jedna tuna ropy odpovídá 6 - 10 barelům.
Konvenční ropa se dělí na kyselou (těžkou) s vyšší hustotou a vyšším obsahem síry a na sladkou (lehkou) s nižším obsahem síry. Cena se kótuje dle původu. Typ Brent má původ v Severním moři, jedná se o směs 15 druhů rop s průměrným obsahem síry 0,37 % a ceny v USD za barel určuje Londýnská burza. Americké typy rop obsahují méně síry (0,24 %) a kotují se jako WTI (West Texas Intermediate) na burze v New Yorku. Samozřejmě existují i jiné kotace, avšak uvedené dvě jsou nejčastější. Mezi nekonvenční typy rop se řadí dehtové písky a ropné břidlice. Američtí těžaři realizují rozsáhlé investice do navýšení těžby břidlicového plynu a navazujících petrochemických výroben.
Mezi ropné produkty se řadí LPG – propan, butan, benziny, nafty, petroleje, topné a minerální oleje, parafiny a dehty (asfalty). Ještě loňské předpoklady agentury Platts uváděly, že svět v roce 2022 spotřebuje 100 milionů barelů ropy denně, přičemž na prvních dvou místech dodavatelů ropy se uváděly Saudská Arábie a Rusko se shodným množstvím 10,08 milionů barelů za den a podílem 23,9 %. Následoval Irák s 10,1 %, Sjednocené arabské emiráty se 7,0 %, Kuvajt s 6,1 % a Irán s 6,0 %. Kartel třinácti zemí OPEC, založený v roce 1960 s podporou Ruska, sjednávají dodávky s cílem udržet ceny nad 100 USD/barel.
V posledních letech se USA staly díky těžbě břidlicových ložisek největším světovým těžařem ropy, když malou část ropy dovážejí a břidlicové typy využívají na produkci etylenu a propylenu jako surovinu pro monomery a polymery.
Export ropy z Ruska se podílí 20 % na jejich HDP. Rusko je největším světovým vývozcem ropy, polovina směřuje do Evropy, pětina do Číny. V rámci sankcí proti Rusku přistoupily USA, Kanada, VB a Austrálie k zákazu dovozu ropy a ropných produktů z Ruska. Ještě dne 16. 3. 2022 směřovalo z Ruska do USA deset tankerů s ropou, pro zákaz jejich „vykládky“ platí termín 22. 4. 2022.
Hlavní ruské dodávky jsou směřovány do Evropy ropovodem Družba, až čtvrtinu evropské spotřeby (viz obrázek). Ropovod je dlouhý více než 4 000 km a denně je schopen přepravit 2,5 mil. tun ropy. V loňském roce se ropovod Družba podílel na dodávkách na Slovensko 96 %, do Maďarska 73 %, do Polska 60 %, do ČR z poloviny a do Německa 31 %.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře