Chemický průmysl je z hlediska obratu třetím nejdůležitějším průmyslovým odvětvím v globální, ale i v evropské ekonomice.
Evropa dominovala světu ještě v roce 2003 v tržbách z chemického průmyslu s 34,7 % podílem, následovalo uskupení NAFTA s 25,9 % podílem. Čína zaujímala páté místo s podílem 8,7 % před Japonskem a ostatními asijskými zeměmi. Posledně zveřejněná čísla z evropské chemické asociace CEFIC za rok 2020 ukazují převzetí dominance Čínou, druhé místo pro Evropu a třetí pro USA. Petrochemie, vč. výroby plastů se podílejí 40 % na tržbách.
V Technickém týdeníku v letech 2016 - 2018 jsem publikoval rozsáhlý čtyřicetidílný seriál, nazvaný „Kam kráčí evropský plastikářský průmysl“. Dovolím si připomenout některé údaje z tohoto seriálu.
Chemický průmysl se podílí 15 % na průmyslových emisí skleníkových plynů. Výroba primárních plastů spotřebovává 4 - 5 % spotřeby ropy. Evropský chemický průmysl zvýšil v období 1990–2019 hodnotu produkce o 47 % při poklesu emisí skleníkových plynů o 54 %.
Z hlediska základních surovin pro chemickou výrobu zaznamenal chemický průmysl několik etap, počínaje využíváním biomasy, uhlí, ropy, zemního a břidlicového typu a v současné nastupuje etapa využití plastových odpadů chemickou recyklací.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře