Podle prvního odhadu statistiků dosáhla světová produkce plastů v loňském roce 367 milionů tun, což je o 0,3 % méně než v rekordním roce 2019. Tento údaj v sobě zahrnuje termoplasty, termosety a elastomery.
Společnost Grandviewresearch ocenila hodnotu samotných termoplastů na 579,7 miliarda USD a do roku 2028 prognózuje průměrný roční růst těchto produktů o 3,4 % na výši 750 miliard USD. Největší podíl na růstu budou mít aplikace ve stavebnictví, automobilovém a elektrotechnickém průmyslu. Nejčastěji používaným plastem zůstane polyetylen, následovaný polypropylenem. Ze zpracovatelských technologií má dominovat vstřikování s 43 % podílem, z aplikací obaly s 36 % podílem, z teritorií Asie a Tichomoří s 44 % podílem.
Vyšším tempem, konkrétně v průměru o 5,5 % ročně má růst spotřeba polymerních směsí na bázi termoplastů, tzv. kompoundů. Procesy jejich přípravy představují míchání primárních plastů navzájem nebo s aditivními přísadami s cílem zlepšení vlastností finálního výrobku.
V Evropě působí více než 100 výrobců primárních plastů, kteří vyrábějí a dodávají své produkty v naturální barvě. Na ně navazuje s procesy modifikací vlastností více než 700 kompounderů. Podle studie AMI jich působí v Italii více než 170, v Německu více než 150 a v ČR 16.
Někteří jsou organizováni v rámci EuPC – Evropská asociace zpracovatelů plastů. Jako příklad uvádím EuMBC, která od roku 2001 hájí zájmy výrobců plastových směsí a koncentrátů pro specifické aplikace, jako např. plasty pro styk s potravinami. Nejvíce plastových směsí najde uplatnění v automobilovém průmyslu, následují obaly, elektronika a výrobky pro stavebnictví.
Specifické postavení mají výrobci regranulátů z plastových odpadů a dále distributoři plastů pro maloodběratele, kterých je v Evropě několik stovek.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře