Situace v pandemické oblasti se zlepšuje, a tak se mohl uskutečnit 26. ročník semináře "Nové metody a postupy při provozování ČOV". V letošním roce konečně „naživo“.
Účastníky semináře Nové metody a postupy při provozování ČOV přivítal Filip Wanner ze společnosti ENERGIE AG BOHEMIA, která je odborným garantem akce. „Setkáváme se po třech letech. Poslední seminář se konal v dubnu 2019 v Moravské Třebové. V roce 2020 přišla koronavirová pandemie, která uspořádání semináře znemožnila, a bohužel ani v loňském roce nešlo seminář uspořádat prezenčně. Proto jsem rád, že se nám podařilo navázat na předchozí setkání,“ říká Filip Wanner.
Předešlé ročníky semináře se konaly v Moravské Třebové. V letošním roce se organizátoři rozhodli místo konání změnit a přesunout setkání do města Seč, které také leží v Pardubickém kraji. Proto hosty mimo jiné přivítal i zástupce tohoto kraje, Miroslav Krčil. „Po letech on-line setkávání, je skvělé, že můžeme uspořádat setkání naživo,“ uvedl Miroslav Krčil.
Dle jeho slov Pardubický kraj podporuje investice do vodohospodářské struktury. „Jen za loňský rok kraj přispěl částkou přes 80 milionů Kč, čímž pomohl projektům na tomto území v hodně 1, 4 miliardy Kč. Jedná se o významné investice do životního prostřední, považuji je za důležité a jsem rád, že se nám to daří,“ vysvětluje starosta města Hlinska. Podle něj jsou v dnešní době důležitým tématem energie, které prochází turbulentním vývojem, a které se staly jedním z témat konference.
Společnost VHOS, která seminář zorganizovala, zastoupil Petr Koubelka. „Nové metody a postupy při provozování ČOV jsou tradiční konferencí. Poprvé se setkáváme v nových prostorách, v nichž se potkáme i během příštích dvou let. Na toto období už máme prostory nasmlouvány,“ doplňuje Petr Koubelka.
Přítomné přivítal i Jiří Waner, vedoucí odborné skupiny Asociace pro vodu pro čištění a recyklaci městských odpadních vod, který připomněl důležitost členství v této skupině. Posledním úvodním slovem přispěl Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky.
„Může se to zdát jako klišé, ale voda je jenom jedna. Vodohospodářských organizací existuje několik, jestli ale chceme prosazovat oprávněné zájmy, musíme být jednotní,“ říká Vilém Žák. Zmínil také události ve světě, které označil jako „další velký malér, který se nás dotýká“. „Každý den v České republice narůstá počet kybernetických útoků. Obracím se na ty z vás, kteří máte tuto oblast na starosti, abyste se tomu věnovali. Řada vodáren má s kybernetickými útoky negativní zkušenosti, není jednoduché jim čelit,“ dodal ředitel SOVAK ČR.
Po úvodním přivítání následoval hlavní program konference, ve kterém zazněly příspěvky o legislativě, evropské taxonomii, čistírenských kalech nebo například o odlehčovacích komorách. Jednotlivé přednášky vám přinese v samostatných článcích.
Komentáře