Na každoročním zasedání Světového fóra materiálů jednotným hlasem zaznělo, že bez chemických způsobů recyklací plastových odpadů nebude možné splnit cíle pro oběhovou ekonomiku plastů. Výrobci proto očekávají brzké uznání těchto procesů jako plnohodnotné řešení, obdobné mechanickým recyklacím.
V současných bilancích toku plastů figuruje chemická recyklace podílem 0,1 %. K výraznému navýšení tohoto podílu je nezbytné realizovat a legislativně uznat hmotnostní příspěvek chemických recyklací, tj. rozpouštění, depolymerizaci a pyrolýzu plastových odpadů.
V přednášce pana Michelse za společnosti BASF byly uvedeny výsledky LCA pro stávající technologie. Pyrolýza směsných plastů emituje 2 100 kg CO2, mechanická recyklace 2000 kg a spalování 3 700 kg. V Evropě jsou aktivní 4 komerční pyrolyzní jednotky, dalších 5 jich najede do konce roku. Do roku 2030 by jich bylo potřeba alespoň sto.
První den Světového fóra materiálů pod patronací OSN, které se tentokrát konalo 26. - 27. srpna 2020 ve francouzském Nancy, proběhla 4 plenární zasedání, jedno z nich se věnovalo recyklaci komoditních plastů a kompozitů. S přednáškami vystoupili významní zástupci výrobců primárních plastů – BASF, Solvay, Indorama, dále výrobce obalů – Danone a odpadářská firma Citeo.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře