Tato stanoviska uzavírají odpověď pro Evropskou komisi, která poprvé požádala RPR o posouzení vědeckého základu pro stanovení OEL.
Benzen je genotoxický karcinogen, o kterém je známo, že způsobuje leukémii. RAC se domnívá, že prahová hodnota založená na nepřímých (to znamená ne přímo poškozujících DNA) genotoxických účincích benzenu u pracovníků může být použita k odvození nového pracovního limitu expozice.
Navrhovaný OEL ve výši 0,05 ppm bude chránit pracovníky před leukémií, jakož i dalšími nepříznivými účinky na zdraví.
Expozice benzenu se vyskytuje v ropném a chemickém průmyslu a také v důsledku emisí benzínových motorů a produktů spalování.
RAC také navrhl OEL 0,45 ppm pro akrylonitril, monomer používán v mnoha plastech. V případě niklu a jeho sloučenin navrhoval OEL 0,005 mg / m3 pro dýchatelný prach a 0,03 mg / m3 pro Cr prach.
Návrhy jsou založeny na nejnovějších vědeckých poznatcích a byly předmětem veřejné konzultace.
Kromě toho se průmysl a odbory mohly zúčastnit plenárních zasedání RAC a poskytnout další připomínky k návrhům stanoviska výboru.
Tato stanoviska se řídí požadavkem Evropské komise z března 2017, aby RAC poskytla do roka vědecká stanoviska o pěti OEL pro chemické látky podle právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, kterými by se měl zabývat poradní výbor Komise pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Vědecké poradenství RAC pomůže Komisi změnit nebo doplnit nové OEL do směrnice o karcinogenech a mutagenech a lépe chránit pracovníky před chemickými látkami způsobujícími rakovinu.
OEL stanoví maximální koncentraci těchto látek ve vzduchu na pracovištích v EU.
Komentáře