Svaz průmyslu postrádá návrh změny na zlepšení v oblasti provozování kontinuálních systémů.
Návrh novely zákona z dílny MŽP
Hlavním důvodem předložení návrhu novely zákona je adaptace na nařízení EP a Rady (EU) 2023/1542 ze dne 12. července o bateriích a odpadních bateriích. Dále předkládaný návrh řeší podněty akceptované v rámci tzv. Ekoauditu, kdy se jedná se zejména o úpravu certifikace zpracovatelů odpadních elektrozařízení.
Stanovisko SP ČR
Svaz průmyslu postrádá návrh změny na zlepšení v oblasti provozování kontinuálních systémů. Nad rámec implementace pro baterie je pro ostatní kategorie výrobků s ukončenou životností v některých oblastech povinností navrhována přísnější regulace místo efektivních řešení. Vzhledem k budoucímu rozšíření EPR v budoucnu by měl být již nyní navrhován legislativní rámec podporující plnění stanovených cílů.
SP ČR například požaduje:
- doplnit seznam provozovatelů solárních elektráren, jejichž součástí jsou solární panely uvedené na trh do 1. ledna 2013. V současnosti nelze provozovatele solárních elektráren dohledat a ani ověřit, zda a jakým způsobem plní povinnosti dle ZVUŽ. Pro kolektivní systémy jsou tyto informace důležité zejména kvůli přechodům provozovatelů solárních elektráren mezi kolektivními systémy.
- doplnit, aby se povinnost kolektivního systému nevztahovala na výrobce nabíjitelných olovněných baterií. Máme za to, že MŽP nezohledňuje skutečnost, že v ČR již dlouhá léta existuje efektivní fungující individuální systém, který i v komoditě průmyslových olověných baterií již dnes zajišťuje plnění všech stávajících cílů i cílů výhledových, stanovených Nařízením (recyklační účinnost 75% a materiálové využití olova 90% do roku 2025/recyklační účinnost 80% a materiálové využití olova 95% do roku 2030).
Celé stanovisko najdete zde.
Komentáře