3/2024

Připomínky: Návrh vyhlášky o způsobu posuzování a vyhodnocení úrovně znečištění

| zdroj: MŽP0

anton-hulenko-XjIjh11CJGI-unsplash
zdroj: unsplash.com

Ministerstvo životního prostředí předložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 330/2012 Sb., o způsobu posuzování a vyhodnocení úrovně znečištění, rozsahu informování veřejnosti o úrovni znečištění a při smogových situacích, ve znění pozdějších předpisů.

Navrhovaná vyhláška je předkládána v návaznosti na návrh zákona, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Navrhovanou novelou zákona o ochraně ovzduší se v novém § 3a doplňuje do tohoto zákona definice národního cíle snížení expozice.

Podle této definice se národním cílem snížení expozice rozumí „hodnota, které má být dosaženo snížením průměrné expozice obyvatelstva částicemi PM2,5 pro období referenčního roku za účelem omezení škodlivých účinků na lidské zdraví. Lhůtu, ve které má být tohoto cíle dosaženo, stanoví směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/50/ES, v platném znění.“ Doplněním definice národního cíle snížení expozice do zákona o ochraně ovzduší se stávající definice tohoto pojmu ve vyhlášce č. 330/2012 Sb. stává bezpředmětnou je třeba ji vypustit.

V návaznosti na tuto změnu je ve vyhlášce též třeba provést několik souvisejících úprav. V rámci těchto úprav se rovněž navrhuje několik drobných změn za účelem upřesnění stávajícího textu vyhlášky. Navrhovanou novelou vyhlášky č. 330/2012 Sb. dochází k re-transpozici některých ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/50/ES ze dne 21. května 2008 o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu, a to v návaznosti na re-transpozici této směrnice, která se provádí navrhovanou úpravou národního cíle snížení expozice v návrhu novely zákona o ochraně ovzduší.

Termín připomínek: 3. ledna 2025

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj