3/2024

Přes 1,7 milionu stromů přibylo za poslední rok

| zdroj: MŽP0

mekht-qoIHdN6b8kU-unsplash
zdroj: unsplash.com

3 705 986 – to je číslo, které aktuálně svítí na počítadle stromů vysazených do krajiny a měst na portáluwww.sazimebudoucnost.cz. Meziročně se jedná o významný skok z původních 2 milionů zmapovaných stromů v únoru minulého roku. Data o vysazených stromech, včetně jejich druhové skladby nebo typu organizátora výsadby, sbírá Nadace Partnerství na webu Sázíme budoucnost čtvrtým rokem. Cílem iniciativy je motivovat lidi k sázení stromů a dosáhnout tak symbolického vysazení 10 milionů stromů. Do výsadeb se zatím podle organizátorů podařilo zapojit 78 614 dobrovolníků, kteří sázeli na 7 011 místech po celé republice. Do statistik se započítávají jen stromy vysazené mimo les.

„Stromořadí je stejná síť jako vodovody nebo kanalizace. Stromy jsou infrastrukturou, kterou je třeba podpořit. V posledním roce jsme se v rámci legislativní skupiny Ministerstva životního prostředí pro iniciativu Sázíme budoucnost zabývali otázkou ochrany dřevin ve městech a v tom budeme i nadále pokračovat. Zároveň se spolu s Fondem životního prostředí ČR snažíme maximálně podpořit výsadbu a obnovu zeleně. Obce, veřejné instituce i soukromé osoby mohou využít stomilionové dotace například na zlepšení stavu parků, zahrad, sadů, pouličních stromořadí nebo alejí i na jejich návaznou péči. Výzva poběží do 20. září 2023,“ komentuje náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Za poslední rok se nám podařilo zapojení všech významných institucí, které sázejí v České republice stromy. Díky unikátnímu mechanismu spolu se Státním fondem životního prostředí dokážeme zdvojnásobit každou korunu na výsadby, jen vloni jsme podpořili projekty obcí a komunit za více jak 13 milionů korun. Díky Sázíme budoucnost máme také výrazný náskok před evropskými zeměmi v počtu stromů, stromy rostoucí v Česku tvoří celou třetinu z monitoringu výsadeb Evropské komise. Při bližším pohledu na druhovou skladbu jsou patrné pozitivní změny v české zemědělské krajině. A o celých 20 tisíc meziročně narostl také počet dobrovolníků, což svědčí o významném zapojení české společnosti do péče o krajinu,“ komentuje strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Nejčastěji lidé sázejí listnaté druhy, vévodí duby, lípy a javory. V top 10 jsou i dva jehličnany: borovice a modřín a z ovocných stromů jeřáb a třešeň. Nejvíce Češi a Češky sázeli aleje, celkem během 3 028 akcí. Nejaktivnější sazeči jsou města a obce, které mají na kontě už 3 168 výsadbových akcí, následují veřejné instituce s 1 237 akcemi, dále pak spolky a neziskovky s 1 056 akcemi.

Nejúspěšnější sazeči loňského roku si také dnes v Brně odnesli symbolické zlaté rýče. V malé obci Vohančice u Brna vysadili v součtu úctyhodných 610 stromů, což je nárůst o 436 stromů v porovnání s předešlým rokem.

Mezi zemědělci bodoval Jiří Gottwald s celkem 575 stromy na kontě, kdy krajině meziročně přilepšil dokonce o 488 stromů. V kategorii spolků již tradičně zvítězili ochránci přírody z ČSOP Studénka, kteří od startu iniciativy zvládli zasadit 17 824 stromů. Mezi školami bodovala ZŠ a MŠ Třebotov, u veřejných institucí Státní pozemkový úřad a v kategorii firem ČEMOS.

Předání cen top sazečům proběhlo ve čtvrtek 2. března v rámci tradičního setkání partnerů iniciativy Sázíme budoucnost v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně. Účastníci se věnovali tématům, zda lze výsadbami stromů kompenzovat uhlíkovou stopu nebo tématu náhradních výsadeb v legislativě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj