3/2024

Praha rekordně investuje do vodohospodářské infrastruktury. Cena vzrostla o 4,4%

| zdroj: PVK0

drinking-water-mess-glacier-cast-iron-c4e39d89b4bfc670b2eee388ac4e9e8b
zdroj: pickpik.com

Pražané letos za vodné a stočné zaplatí 135,06 korun bez DPH. Meziročně cena za tisíc litrů pitné vody vzrostla o 4,4 procenta.

Nová cena je tak v souladu se strategií rozvoje vodohospodářské infrastruktury do roku 2035, schválené v roce 2022 Radou a Zastupitelstvem hlavního města Prahy, která počítá s meziročním nárůstem maximálně o dva procentní body nad celoroční míru inflace do roku 2028 s cílem zajistit potřebné zdroje na obnovu a rozvoj.

Rada hlavní města Prahy odsouhlasila nárůst nájemného za vodohospodářský majetek, které je hlavním zdrojem prostředků na investice. V příštím roce dosáhne 3,85 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 300 milionů korun. S tím vzrostou i investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury, které dosáhnou rekordních 3,63 miliardy korun. Dalších 2,15 miliardy korun půjde na opravu a údržbu vodohospodářského majetku.

Mezi největší plánované zahajované akce jsou rekonstrukce a modernizace stávající linky ÚČOV, rekonstrukce PČOV Kbely, rekonstrukce oddělovače OK 1B či pokračování budování protipovodňové ochrany na stokové síti v oblasti Karlína. Zahájeny budou také rozsáhlé obnovy vodovodní a kanalizační sítě v ulicích Počernická, Poděbradská, Strojnická, Trojská, Opletalova a dalších.

Pokračovat budou práce na mnoha stavbách, patří mezi ně mimo jiné rozšíření PČOV Královice, doplnění hrubého předčištění na ÚČOV, rekonstrukce kanalizace v ulici Na Václavce, Legerově, Jaromírově, a mnoha dalších. Současně se bude pokračovat na obnově vodovodních řadů v Řepích, Slivenci či ulicích Bořivojova, Vlkova, Jaromírova, Miranova a mnoha dalších.

Cena vody v Praze je nadále srovnatelná s cenou vody například ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém či Královohradeckém kraji. Cena vody v Praze zůstává nadále hluboko pod hranicí sociální únosné ceny vody stanovené OECD a českými dotačními autoritami, která stanovuje hranici výdajů za vodohospodářské služby na 2 % čistých ročních příjmů průměrné domácnosti v daném kraji. V Praze tato hranice představuje cenu 243,83 Kč/m3. V roce 2025 tak průměrná rodina utratí za vodohospodářské služby v Praze 1,24 % svých ročních příjmů.

Cena za jeden litr vyrobené a dodané pitné vody, včetně následného odvedení a ekologického vyčištění, bude Pražany stát patnáct haléřů. Navýšení ceny vody představuje zvýšení výdajů Pražana o 20 Kč měsíčně a na komplexní vodohospodářské služby tak průměrný Pražan vynaloží 15 Kč denně.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj