Letošní ročník konference ENVIRO byl po odmlce pořádán opět v horském hotelu Sepetná v krásných Beskydech. I letos byla konferencí Česko - Slovenskou, byť naši východní sousedé to s účastí neměli jednoduché. Jejich přítomnost mohla být pouze on-line. Přesto navázala na úspěšné ročníky z doby před pandemií.
O tom, co konference přinesla a co si učastníci z řad podniků odnesli, jsme si promluvili s jednatelem pořadatelské firmy E-expert, spol. s r.o., Vladimírem Lollkem.
Jaké závěry bychom mohli vyvodit z letošní konference?
Celá akce se nesla především v duchu představení změn v legislativě obou zemí. Paní Kocunová z MŽP SR nám představila nový zákon o ochraně ovzduší ve Slovenské republice, od kolegů z MŽP ČR jsme se dozvěděli informace o novém zákoně o odpadech, změnách zákona o posuzování vlivů na životní prostředí v návaznosti na nový stavební zákon a také o připravované aktualizaci Směrnice o průmyslových emisích.
To vše v kombinaci s dalšími faktory vytváří pro podniky velmi složité podmínky pro další rozvoj. Konference ENVIRO poskytla zástupcům podniků i průmyslových svazů prostor diskutovat s "autory" nové legislativy jejich problémy a hledat řešení. To považuji za důležitý aspekt pro pořádání takovéto akce.
Co akce přinesla a jak se vyrovnala s obtížnou situací?
Letošní ročník byl opravdu netradiční. Pro zachování tradičního Česko - Slovenského formátu jsme museli přednášky kolegyň a kolegů ze Slovenska zprostředkovat účastníkům on-line. To byla výzva nejen pro nás, ale i pro posluchače. Naštěstí se ukázalo, že za poslední rok jsme již všichni zvyklí na méně osobní přístup on-line komunikace a vše proběhlo v naprosté pohodě.
Opět se nám podařilo vytvořit prostor pro formální i neformální diskuze účastníků s pozvanými hosty i mezi sebou. Odborná náplň konference tak byla zachována a až na drobné technické problémy vše proběhlo hladce. Přesto věřím, že se příště se všemi přednášejícími přivítám osobně.
V čem konkrétně je konference pro účastníky důležitá?
Především se nám daří na konferenci přivést přednášející, kteří jsou odborně na velmi vysoké úrovni. Účastníci tak mají možnost dostávat informace přímo "od zdroje". Zdůraznil bych také mezioborový formát konference, kdy se témata odpadů, ovzduší, IPPC a EIA vzájemně prolínají. Tyto tradiční oblasti vždy doplňuje blok přednášek na aktuální téma. Letos to byla sekce zaměřená na environmentální vzdělávání výchovu a osvětu (EVVO), ve které nám přednášející představili praktické ukázky vzdělávání veřejnosti při ochraně životního prostředí.
Jak bude vypadat další ročník?
Rádi bychom příští ročník vrátili zpět do tradičního jarního termínu v polovině května. Konat se bude v zatím přesně neurčené příjemné lokalitě Slovenské republiky.
Komentáře