2/2024

Počet svítidel v domácnostech vzrostl o 4 miliony na 59 milionů, i kvůli covidu-19

| zdroj: TZ EKOLAMP0

earth-2581631_640.jpg
zdroj: Pixabay

Tempo nákupů svítidel zvýšila letošní jarní karanténa způsobená pandemií covid-19. Ta přiměla řadu domácností lépe si zařídit domácí pracovny či dětské studovny. Za poslední rok tak přibylo do tuzemských domácností přes 4 miliony nových svítidel. Celkem se jich letos v domácnostech rozsvěcí více než 59 milionů.

Zejména jde o malá svítidla, kterých na průměrnou domácnost připadá devět ze čtrnácti svítidel celkem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1201 respondenty.

„Celkovýpočet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček, vzrostl v domácnostech za poslední rok vprůměru o jedno na čtrnáct,“ shrnuje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

rec.ek.1.jpg
ekolamp.cz

Zajímavým trendem je růst nákupů svítidel s integrovanými LED diodami. „Lidé si namísto samotných světelných zdrojů – žárovek – koupí kompletní svítidlo, tedy například lampu nebo stropní světlo, ve kterém již nikdy nebudou muset měnit žárovku,“ dodává Zuzana Adamcová.

Obliba tohoto typu svítidel je pravděpodobně dána dlouhou životností takových svítidel a touhou zlepšit nejen světelný komfort, ale i design domácnosti. Lidé se nebojí experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení,“ dodává Zuzana Adamcová.

Úsporné světelné zdroje domácnostem jasně dominují

rec.ek.2.jpg
ekolamp.cz

Počet světelných zdrojů, tedy různých typů žárovek, v českých domácnostech poslední dva roky naopak pomalu klesá, nyní je jich celkem 62 milionů. Pokles je způsoben zejména delší životností nových typů světelných zdrojů, perioda obnovy se tím podstatně prodlužuje.

Více než tři čtvrtiny (78 %) tvoří úsporné zdroje, což představuje výrazný posun oproti situaci před dvěma lety, kdy většina světelných zdrojů byla neúsporných.

„Mezi úspornými světelnými zdroji převládajíLED žárovky (50 %), následujíkompaktní zářivky (22 %),“ dodává Zuzana Adamcová (viz graf).

Neúsporných světelných zdrojů rapidně ubylo, zejména wolframových žárovek, a to i proto, že v oficiálním prodeji již nejsou k dostání. Jejich největšími příznivci zůstávají senioři, kteří už ale také pomalu přecházejí na úspornější druhy.

Wolframové žárovky se nehodí ani do nových typů svítidel, které jsou uzpůsobeny světelným zdrojům s nižším příkonem, použití klasických žárovek tak může představovat požární riziko.

Světelné zdroje se musí ekologicky recyklovat

Vysloužilé světelné zdroje, zejména zářivky, je třeba ekologicky zlikvidovat: patří výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. „Důvodem je jejich křehkost: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit do okolí toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

rec.ek.3.jpg

K recyklaci jsou světelné zdroje sváženy z více než 4200 veřejných a neveřejných sběrných míst provozovaných společností EKOLAMP. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz. Vysloužilé světelné zdroje lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů.

„Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ uzavírá Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj