3/2024

Po letním suchu se Francie uchyluje k lepšímu hospodaření s vodou

| autor: Martina Jandusova0

29577202858_008812263c_c
zdroj: flickr.com

Mezi opatření, která by mohla vyřešit nedostatek vody, patří recyklace odpadních vod, shromažďování dešťové vody nebo odstraňování soli z vody mořské.

Letošní červenec byl ve Francii nejsušším měsícem od března roku 1961. Všechny metropolitní departementy obdržely varování před suchem a téměř všechny podléhaly různým stupňům omezení dodávek vody. Ve zhruba stovce obcí nebyl v létě dostatek pitné vody, takže se zásobování muselo provádět dovozem v cisternách.

Budeme muset zcela přehodnotit způsob, jakým hospodaříme s vodou," říká Fabienne Trolardová, ředitelka výzkumu v Národním výzkumném ústavu pro zemědělství, potraviny a životní prostředí (INRAE). „Budeme se muset chovat více jako mravenec než kobylka a na každé úrovni šetřit s vodou." Naráží na bajku, v níž bezstarostná kobylka po skončení léta prosí o jídlo mravence, kteří si na zimu dělali zásoby.

Méně než 1 % se znovu využívá

Jedním z řešení je opětovně využívat odpadní vodu. Energetická společnost Veolia již oznámila, že zavede systémy opětovného použití ve 30 svých francouzských čistírnách odpadních vod, přičemž dlouhodobým cílem je 100 lokalit. Řešení by mělo nahradit prosté vypouštění vyčištěné vody zpátky do řek a moří.

Zpočátku nahradí recyklovaná voda vodu z vodovodu, která se v provozech závodů používá pro různé účely. Jakmile ale bude uděleno potřebné povolení, mohla by se dočkat průmyslového a zemědělského využití. „Odpadní vody tu budou vždy. Jedná se o trvalý zdroj, který musíme využívat co nejlépe," uvádí Julie Mendretová, výzkumnice z Institutu Européen des Membranes na Univerzitě v Montpellier.

Ve Francii pochází méně než jedno procento vody z opakovaně použitých odpadních vod. Pro srovnání v Itálii se využívá 8 % a ve Španělsku 14 %. "Dosud jsme nebyli dostatečně konfrontováni s nedostatkem vody," doplňuje Mendretová. Zároveň existují překážky, kterými je administrativní zátěž, nekonkurenceschopné ceny a vnímání veřejností.

Projekt Jourdain

Ve francouzském departementu ležícím na pobřeží Atlantského oceánu, Vendée, připravuje společnost Veolia s místní státní správou pitné vody experiment nazvaný Jourdain. Jedná se o vůbec první projekt recyklace odpadních vod a jejich znovu použití v zásobování pitnou vodou v Evropě. Podle Veolie se devět z 10 litrů pitné vody ve Vendée vyrábí z povrchové vody, která je obzvláště citlivá na dopady klimatických změn.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj