3/2024

PlastIT rozhýbe 3D tisk z recyklovaného plastu pomocí AI a atraktivního designu

| autor: Redakce| zdroj: Plastenco design0

test na UMPRUM_3
zdroj: Plastenco design

Dnešní doba nás motivuje hledat udržitelné a ekologické alternativy ve využívání plastů, a to s vysokými nároky na náklady, funkčnost a estetiku. Projekt PlastIT vznikl jako reakce na tuto potřebu. Jeho cílem je vývoj inovativní technologie velkoformátového 3D tisku z recyklovaného plastu a tvorba eko-designových objektů.

Aditivní výroba, známá také jako 3D tisk, je jedním z rychle se rozvíjejících odvětví v České republice i ve světě. Toto odvětví se neustále posouvá vpřed, přináší zvýšenou produktivitu a flexibilitu ve výrobě. Klíčovou roli v tomto rozvoji hraje tiskový software, který umožňuje výrobu designových produktů i „na dálku“ a flexibilní přizpůsobení produktu (jeho velikosti, zakřivení, barvy) dle vkusu zákazníka.

Na rozdíl od velkosériové výroby lze pomocí 3D tisku vytvářet nejrůznější prototypy a originální výrobky malosériově. Inspirace pro PlastIT přišla ze zahraniční, především z Holandska. V České republice se velkoformátovému 3D tisku věnuje například Prusa Research, VUT, ale také univerzity jako je UMPRUM nebo ČVUT zapojená do PlastIT projektu.

Projekt PlastIT je realizován v konsorciu tří partnerů: Plastenco design s.r.o., Lavaris s.r.o. a České vysoké učení technické, Fakulta architektury. Tato spolupráce umožňuje efektivní výzkumně-vývojové aktivity a následnou komercializací výstupů, především prototypové technologie tiskové hlavy.

Velké objekty dovede Plastenco vytvořit již nyní například metodou sdíleného 3D tisku. Nejvýznamnějším komunitním dílem z recyklovaného plastu je Pla(s)teosaurus umístěný v Národním muzeu pro Asociaci společenské odpovědnosti. Na jeho tvorbě se podílelo 130 tiskařů z České republiky.

„Kreativita je platidlo budoucnosti. Věříme, že design je cesta, jak vrátit odpad zpátky do života,“ říká Jitka Hvězdová, CEO Plastenco design. „Je před námi několik měsíců výzkumu a vývoje. V první fázi oslovujeme ke spolupráci české i zahraniční výzkumné partnery. Navazujeme na 3 letý vývoj na FA ČVUT a v neziskové organizaci PETMAT,“ dodává kolegyně doc. Ing. arch Kateřina Sýsová, PhD., odpovědná za vědecko-výzkumné aktivity PlastIT. „Tým je složený ze zkušených profesionálů z oblasti nových technologií, umělé inteligence, designérů, architektů, ale i marketérů a lidí z byznysu.“

PlastIT je součástí dlouhodobé strategie Plastenco, která podporuje myšlenky cirkulární ekonomiky, udržitelnosti, hravého a funkčního designu. Vše v kontextu využívání odpadu (především recyklovaného plastu) jako hlavního zdroje výrobních surovin. Prostřednictvím realizace projektu bude Plastenco moci rozšiřovat jednu ze svých obchodních linií, která se zaměřuje na doplňky do interiéru a mobiliáře. Aktuálně je v nabídce několik typizovaných výrobků (levitující věšák, stínítka a lustry, el. zásuvky, křeslo), které byly ověřeny na experimentálních projektech jako je 3D tištěný dům z betonu Prvok.

Partnerský projekt PlastIT míří dál díky podpoře Technologické agentury České republiky. Cílem je vyvinout prototypovou smart technologii. Z pohledu Plastenco pak tvořit z konkrétního odpadního plastu větší objekty. Příkladem mohou být lavičky, květináče nebo stojany na kolo ve veřejném prostoru, ale také designové lampy, křesla nebo židle do soukromých prostor. Zatímco Lavaris se zaměří na výrobu a distribuci prototypové technologie a softwaru, ČVUT se zapojí do školení a vzdělávacích aktivit.

Inovace tiskové hlavy

Klíčovým prvkem projektu PlastIT je vývoj prototypu tiskové hlavy určené pro 3D tisk z regranulátu polymerních materiálů, zejména polyethylentereftalátu (PET) a polyethylentereftalátu s glykolem (PETG). Tato tisková hlava umožní tisk z materiálů, které byly dříve považovány za nevhodné pro velkoformátový 3D tisk.

„Projekt PlastIT reprezentuje revoluční krok směrem k udržitelnému využití plastových odpadů. S pomocí této inovativní technologie máme potenciál změnit způsob výroby a vytvořit produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí,“ podotýká ředitel Lavaris George Karráa. „Po technologii je poptávka i u našich zahraničních partnerů. Zapojíme ji i do ekodesignérských výzev Reborn Design.“

Optimalizace tiskového softwaru

Projekt PlastIT také zahrnuje optimalizaci tiskového softwaru s využitím umělé inteligence pro správné zpracování dat a umožní automatizovaný tisk objektů pomocí robotického ramene.

Projekt PlastIT představuje spojení technologie 3D tisku s průmyslem 4.0. Důraz se klade na automatickou výrobu finálních produktů díky propojení hardware a software. Tiskový software převede grafický model do programovacího jazyka robotického ramene, což umožní tisk bez větší potřeby fyzických zásahů. To znamená rychlou výrobu, přesné množství materiálu a tisk složitějších produktů.

Webová Platforma

Součástí projektu je i vývoj webové platformy, kam designéři budou moci nahrávat své 3D modely pro tisk z recyklovaného plastu. Tato platforma bude zahrnovat eko-katalog, který nabídne produkty koncovým zákazníkům.

Projekt FW09020011 “Vývoj velkoformátového 3D tisku z recyklovaných plastů a jeho komerční aplikace v inovativním eko-designu“ je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND / Podprogram 2 „Nováčci“.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj