3/2024

Peníze na využití CO2 nabízí EU z mikrograntů

| autor: Pavel Mohrmann0

Peníze na využití CO2 nabízí EU z mikrograntů

Jedná se o Evropský program pro členské státy EU, ale i pro přidružené krajiny například Norsko, Srbsko apod. Je určený pro oblasti energie, chemie či životního prostředí.

Pro novou platformu jsou zajímavé oblasti: záchyt, separace, zkapalňování, superkritická forma CO2, také využití a transfery CO2 za pomocí plazmy, transformace CO2 v oblasti plastů a pod..

Mikrogranty jsou určeny pro malé a střední podniky (MPS – pozn. red.),“ vysvětluje Leoš Gál, předseda České Technologické Platformy Biopaliv a dodává: Celková maximální hodnota projektu, chcete-li mikro projektu, může být až 71 429 €, přičemž podpora ze strany EU na jednotlivé projekty je 50 000 €. Granty budou vyhlašovány v jednotlivých vlnách, ale každý podnik může grant dostat pouze jednou.“

Výhodou a zároveň unikátností tohoto programu je minimalizace byrokracie. Je zřejmé že MSP obvykle odrazuje náročná administrace projektů. Plnění hlášení, výkazů apod., navíc v angličtině bylo v konečném důsledku náročnější než benefity z dotace. Tento handy cap nový program plně vyloučil.

Administrativní povinnosti jsou tedy minimální, přesněji - žádné. Pokud bude projekt žadatele (MPS) poskytovatelem schválen, nemusí žadatel deklarovat, jak s touto dotací nakládá. „Padá tak hlavní bariéra pro MSP,“ pokračuje Leoš Gál a uzavírá: Je čas méně na Brusel nadávat a snažit se mikrograntů smysluplně využít. Platforma je připravena v tomto směru svým členům pomoci při samotné inicializaci a napsání projektu.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj