3/2024

Opustíme Evropu nebo zavřeme výrobní linky, obávají se evropští výrobci fotovoltaiky

| autor: Martina Jandusova0

thisisengineering-raeng-1BkN_KzEqjs-unsplash
zdroj: unsplash.com

Evropští výrobci solárních panelů nedokáží čelit čínské konkurenci a požadují po EU, aby přijala mimořádná opatření, která by odvětví zachránila.

V rámci ambiciózních cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů Evropská komise plánuje, že rozšíří domácí výrobu čistých technologií, které při svém provozu produkují nízké nebo minimální emise skleníkových plynů. Kromě větrných elektráren nebo tepelných čerpadel mezi ně patří i solární panely, u kterých ovšem evropští výrobci nedokáží konkurovat levné asijské výrobě. 80 % celosvětové výroby fotovoltaických panelů se soustřeďuje v Číně, která tak ovládá světový trh.

Závislost na Číně plánuje Komise snížit prostřednictvím navrženého Aktu o průmyslu pro nulové čisté emise (Net-Zero Industry Act). V něm se uvádí, že v roce 2030 by 40 % evropské poptávky po solárních panelech mělo být vyráběno v Evropě společně s dalšími technologiemi.

Podle zástupců solárního sektoru ovšem evropský průmysl se solárními panely čelí existenční hrozbě. Situace je natolik kritická, že pokud politici nepodniknou okamžitá opatření, která by ochránila evropské výrobce, budou nuceni přesídlit do zahraničí nebo zkrachují. Někteří výrobci už museli vyhlásit bankrot.

Evropský průmysl varuje, že zbývají už jen týdny

Evropské sdružení výrobců solárních panelů (ESMC) které slučuje téměř celý evropský hodnotový řetězec výroby FVE, se na konci ledna obrátilo na Komisi, kterou vyzvala k přijetí mimořádných opatření. Pokud podle ESMC nebude přijata do dvou měsíců, hrozí uzavření výrobních linek.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj