Pokud nezačne lidstvo rychle konat, můžeme se v roce 2050 dočkat toho, že v mořích bude plavat více plastů než ryb.
K omezení znečišťování moří plasty důrazně vyzývají dvě nedávno publikované zprávy: v červnu byla zveřejněná 5. kontrolní zpráva o plnění iniciativy Marine Litter Solutions, v červenci byla publikovaná 152stránková studie „Breaking the Plastic Wave - A Comprehensive Assesment of Pathways Towards Stopping Ocean Plastic Polution“ (více k tomu na www.plastics.ellenmacarthurfoundation.org nebo www.pewtrust.org,či www.systemiq.earth).
Nutno podotknout, že problematikou plastů v mořích se webu Průmyslové ekologie pravidelně zabýváme, když např. dne 12. 8. 2019 byl Martinou Jandusovou zveřejněn článek Plastový odpad v oceánech: Čí je to chyba.
Do první iniciativy je Česko zapojeno jako člen asociace Plastics Europe. Řešení problému s plastovým odpadem vyžaduje celosvětovou spolupráci. V březnu 2011 během 5. mezinárodní konferenci o ochraně moří na Havaji se představitelé plastikářských asociací dohodli o řešení problémů plastových odpadů v mořích v šesti klíčových oblastech: vzdělávání, výzkum, veřejná politika, sdílení osvědčených postupů, recyklace a omezování ztrát granulátů v procesu výroby, distribuce a zpracování.
Pátá kontrolní zpráva o plnění závazků konstatuje, že bylo zahájeno nebo již splněno 400 aktivit na ochranu moří proti plastovému znečištění. Rozmanitost závazků sahá od čištění pláží a regionálních úklidů až po rozšíření systémů s nakládání s odpady, zvyšování povědomí a vzdělávací kampaně i globální výzkumné projekty. Nárůst počtu projektů je doprovázen zvýšením počtu spolupracujících partnerů, včetně místních nevládních organizací, úřadů nebo vědeckých pracovišť.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře