2/2024

Ochrana klimatu, nebo konkurenceschopnost?

| zdroj: TZ ČAOBH0

conference-team-2024-1-scaled
zdroj: obehove-hospodarstvi.cz

Na třetím ročníku mezinárodní konference „Vyšší energetická a surovinová bezpečnost zemí EU“ v Praze dne 31. 10. 2024, organizované za spolupráce Evropské asociace odpadového hospodářství (FEAD Brusel) a České asociace oběhového hospodářství (ČAObH) se sešli zástupci národních asociací, zabývajících se v jednotlivých členských zemích EU přechodem lineární ekonomiky na cirkulární ekonomiku, celé řady významných firem, univerzit, ministerstev, za účasti českých i evropských zákonodárců.

„V nedostatku energetických surovin i materiálů se nabízí řešení ve vyšším zhodnocení k tomu vhodných odpadů,“ zaznělo hned v úvodu této konference. Cirkulární ekonomika se stává národohospodářsky významným pojmem. To ostatně zdůraznila ve svém úvodním projevu prezidentka FEAD Claudia Mensi: „Udržme konkurenceschopnost evropského průmyslu díky využití principů klimaticky odpovědného oběhového hospodářství."

Václav Bartuška, zmocněnec Ministerstva zahraničních věcí ČR pro otázky energetické bezpečnosti, rovněž zdůraznil: „Pro surovinovou a energetickou bezpečnost se mnohé udělalo. Příští období bude ve znamení konkurenceschopnosti, protože chudá Evropa pro své životní prostředí nebude schopná mnoho udělat. Green Deal proto musí být jiný, než dosud.“

Konference v příspěvcích vystupujících ukázala, že cirkulární ekonomika může napomoci udržení konkurenceschopnosti ekonomik členských zemí Evropské unie. Podstatné je dostat do souladu ambiciózní cíle, stanovené na ochranu klimatu s možnostmi Evropy a jejího průmyslového potenciálu. Je proto třeba v souladu s požadavky Antwerpské deklarace doplnit Green Deal dalším konceptem – European Industrial Deal, který za hlavní cíl bude mít uchování konkurenceschopnosti evropského průmyslu při zachování ambicí EU v oblasti cirkularity a udržitelnosti.

Letos poprvé tři tradiční bloky konference Energetika, Recyklace a Ekonomika & Klima byly doplněny o čtvrtou část, zabývající se vodou. Důležité je, že jak příspěvky, tak i následné diskuse prokázaly zájem firem i národních asociací, sdružovaných ve FEAD, zabývat se ochranou klimatu. Proto je důležité, že se již ujal termín ČAObH „klimaticky odpovědná cirkulární ekonomika“.

Hlavní závěry z konference podle tematických bloků:

Energetika

Podle již dokončovaného Plánu odpadového hospodářství České republiky „POH 2025+“ bude pro splnění evropských cílů nezbytné zhruba ztrojnásobit kapacity ZEVO v České republice. Proto zvláštní velvyslance pro energetiku České republiky pan Václav Bartuška zdůraznil i sociální a ekonomické souvislosti cirkulární ekonomiky. Zároveň je nutné nastavit podpůrné nástroje včetně dosažitelnosti podpory investic. Důležitá je i kapacita pro výrobu tzv. TAP, tuhých alternativních paliv.

Diskuse připomněla významný potenciál pro produkci biomethanu, jako efektivního zdroje obnovitelné energie a obnovy materiálů na úrovni EU, která by měla prioritizovat a podporovat jeho produkci z udržitelných zdrojů. Kromě toho byly zdůrazněny jako strategická priorita pro Evropu kritické suroviny, přičemž řečníci opakovali naléhavou potřebu rozhodné akce a zaměřeného přístupu k zajištění a optimalizaci zdrojů kritických surovin.

Recyklace

Recyklace zůstává prioritou před energetickým využitím odpadů. ČAObH klade velký důraz na chemickou recyklaci mechanicky nerecyklovatelných nebo znečištěných odpadů. Problémy s lithiovými bateriemi v recyklačních zařízeních zůstávají velkou výzvou. Evropské řešení, jako je digitální systém zpětného odběru (digital deposit return system), by mělo být zavedeno pro zvýšení míry sběru k recyklaci a bezpečnosti.

Ekonomika & klima

Ředitel pro cirkulární ekonomiku v Evropské komisi Aurel Ciobanu-Dordea znovu potvrdil důležitost zůstat na správné cestě k dosažení cílů dekarbonizace v roce 2050, které by měly být podpořeny opatřeními pro konkurenceschopnost. Dnes je důležité rozšířit modely kruhové ekonomiky, aby se staly dominantními modely v naší ekonomice. K tomu potřebujeme vyrovnat současnou situaci a udělat recyklované materiály atraktivnějšími. Právě zde rezonoval termín „klimaticky zodpovědná cirkulární ekonomika“. Zjednodušeně řečeno, dokud převážná část energií nepochází z obnovitelných zdrojů, nemá logiku se pouštět do energeticky náročných úprav, protože vysoká spotřeba energií nás vzdaluje od klimatických cílů.

Voda

V této nově zařazené části konference se odborníci na recyklaci odpadních vod a digitalizaci vodního hospodářství zamýšleli nad možnostmi, jak čelit nastupující klimatické změně.

Konání konference finančně podpořili: Evropská asociace odpadového průmyslu FEAD, společnosti VEOLIA, Recovera, Orlen Unipetrol a HOLCIM.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj