Podle dnes zveřejněné zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) by obnovení evropských lužních luk bližších k jejich přirozenému stavu přispělo k dosažení několika politik Evropské unie. Odhady naznačují, že 70-90% evropské oblasti záplavových oblastí je ekologicky znehodnoceno.
Zpráva EEA „Proč bychom se měli starat o záplavové oblasti?"analyzuje potenciální přínos obnovy přírodních oblastí u řek, které jsou během povodní pokryty vodou. Podle analýzy mohou tyto oblasti přinést cenné kulturní a ekosystémové služby včetně nákladově efektivní alternativy ke strukturální protipovodňové ochraně.
Očekává se, že změna klimatu zvýší počet povodní a sucha v různých částech Evropy. Během silných dešťových srážek vytvářejí záplavové oblasti větší prostor pro rozšíření vody, což zabraňuje vysokým povodňovým vlnám, které rychle klesají po řece. V suchých sezónách záplavové oblasti pomalu uvolňují vodu, kterou ukládaly, a zmírňují nejhorší dopady sucha.
Kromě ochrany před povodněmi a suchem mohou přirozené záplavy předcházet erozi, zlepšit tvorbu půdy, pročistit vodu doplňující zásobníky podzemních vod a podpořit ochranu přírodních stanovišť a druhů, včetně mnoha ptáků. Převážná většina evropských lužních biotopů má však buď nedostatečný nebo špatný stav ochrany, uvádí zpráva EEA.
V současné době je k ochraně a obnově záplavových území nabádáno v rámcové směrnici o vodě , směrnici o povodních , směrnici o ptácích , strategii biologické rozmanitosti EU do roku 2020 , v zelené iniciativě pro infrastrukturu a adaptační strategii EU pro změnu klimatu , ale není výslovně vyžadována.
Komentáře