Na debatě u kulatého stolu se také ukázala nesmyslnost honby za plněním takzvaných "recyklačních cílů", které oč urputněji, o to bezhlavěji prosazují nevládní neziskové ekologické organizace v čele z Hnutím Duha.
Nesmyslnost spočívá v tom, že pokud nebudeme vědět kam k faktické recyklaci nasměrujeme upravený odpad (tedy odpad, který je již započítáván jako recyklovaný), nemůžeme o oběhovém hospodářství ani špitnout, natož mluvit.
Jedním důkazem z obrovského množství je například výtah z hlášení ZEVO Sako Brno:
- 2013 energeticky využito 7 196,5 t odpadů kat. č. 191212 - výměty z různých dotříďovacích linek – neprodejné plasty
- 2014 energeticky využito 9 741 t odpadů kat. č. 191212 - výměty z různých dotříďovacích linek – neprodejné plasty
- 2015 jsme energeticky využili 7 667,5 tuny odpadů kat. č. 191212 což byly výměty z různých dotříďovacích linek – neprodejné plasty – potenciální TAPy
Dohromady tedy energeticky využito 24 605 tun odpadu, který byl již recyklován - tedy započten do recyklačních cílů. Pakliže nebudeme energetické využití dle vzoru Švédka považovat za recyklaci.
Legislativní návrhy novopečeného místopředsedy EP Teličky, zdá se, mají logiku, selský rozum a oběhové hospodářství, tedy i odpady řeší. Na rozdíl od honby za plněním recyklačních cílů a jejich stanovování v zákonech.
Principy návrhů jsou jednoduché. Pokud není po zdrojích poptávka, nebude z nich nic vyráběno. Protože v oběhovém hospodářství odpady zdrojem jsou, ale jsou jen obtížně konkurence schopné, musí se pro ně (pokud to s oběhovým hospodářstvím myslíme vážně) vytvořit vhodné legislativní prostředí, aby konkurovat mohly. Nástrojů je více. Stačí si vybrat.
Veškeré pozměňovací návrhy z dílny Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku naleznete ZDE.
Komentáře