3/2024

Nevíte, co se starým oblečením? Poradíme vám

| autor: Martina Jandusová1

Nevíte, co se starým oblečením? Poradíme vám

Ze starší košile nebo trička můžete ušít tašku na nákup nebo polštářek, případně tvořit s dětmi. Pokud ale nejste tak zruční, nejlepším způsobem, jak s oděvem ekologicky naložit, je odevzdat jej do sběrného kontejneru na použité oděvy. Ovšem i do tohoto kontejneru musíte oblečení vkládat v určitém stavu, jinak naděláte víc škody, než užitku.

Jak upravit oblečení, než ho odevzdám do kontejneru?

V první řadě je důležité zhodnotit stav vyhazovaného oděvu. Pokud chceme, aby oblečení posloužilo ještě někomu jinému, je nutné do kontejneru na textil vhazovat pouze věci, které nejsou zničené nebo špinavé. Až tak moc nevadí, když se na oblečení projevuje určitý stupeň opotřebení, ovšem nemělo by se jednat o úplný „hadr“. S tím raději utřete parapety, umyjte boty a pak ho hoďte do černé popelnice na směsný odpad.

Oblečení je nutné vyčistit, čili vyprat. Ani společnosti, které sbírají textil, ba ani neziskové organizace, které ho přijímají, nemají kapacitu na to jej prát. Rovněž musí být suché. Vlhké oblečení totiž začne plesnivět a znehodnotí ostatní věci.

Důležité je nezapomenout na tašku či pytel a do něj textil vložit. Jinak by mohlo znovu dojít ke znehodnocení oděvu v kontejneru nebo při jeho transportu. Nezapomeňte také na spárování bot a ponožek. Pokud tak neučiníte, je pravděpodobné, že se ztratí a nikomu už nikdy neposlouží.

Jak najdu nejbližší kontejner?

Úplně nejjednodušším způsobem je podívat se na stránky www.recyklujemetextil.cz, kde je přehledná mapa s vyhledávačem kontejnerů. Případně můžete stanoviště kontejnerů nalézt na webových stránkách některých městských částí.

Mohu nějak ovlivnit, kam to mnou odevzdané oblečení půjde (na charitu, do průmyslového zpracování atd.)?

Ne, ovlivnit to nelze. Je několik důvodů, proč tomu tak je. Prvním je, že každý máme subjektivní vnímání toho, v jakém stavu se naše oblečení nachází a komu by mohlo posloužit. Pro někoho může být tričko jen lehce onošené a někdo jiný by na sebe takový „hadr“ už nevzal.

Zároveň neznáte potřeby a požadavky neziskových organizací v době, kdy danou věc házíte do kontejneru.

Několikrát jsme se setkali s označením „nevděčná charita“,“ uvádí Kateřina Kučerová z ekologicko-charitativního projektu Potex a pokračuje: „Lidé by si ale měli uvědomit, že charita není popelnice a nemusí brát věci, pro které nemá využití.“

Problematická může být i sezónnost odevzdávaného oblečení. Na jaře se většinou vyřazují zimní věci, na podzim letní. Klienti neziskových organizací ale potřebují oblečení pro danou sezónu.

Jsme schopni charitám po nějaký čas skladovat např. zimní bundy, kalhoty, svetry (těch je totiž vždy v sezónně nedostatek). Neziskové organizace nedisponují dostatkem prostoru ke skladování a například zimní zboží mohou přijmout až na pozdim a ne na jaře nebo v létě.“ vysvětluje Kateřina Kučerová.

Vzhledem k nákupnímu chování v naší zemi není překvapením, že do kontejnerů se většinou dostává dámské oblečení. Ovšem neziskové organizace potřebují spíše oblečení pánské, a toho je naprostý nedostatek.

Počítat můžete s tím, že pokud do kontejneru vhodíte použitelné oblečení, najde ještě využití u někoho, kdo ho potřebuje. Když ovšem do kontejneru vhodíte oblečení už hodně poškozené, půjde pravděpodobně na průmyslové zpracování.

Ač tedy nemůžete ovlivnit, kam váš oděv půjde, je možné si zjistit např. to, které neziskové organizace jsou z daného projektu podporovány a ujasníte si, komu pomáháte.

Komentáře

  1. Já posílám vyřazené oblečení do second handu https://www.onlinesekac.cz/ . Oblečení se u nás hodně točí, takže probírám skříň tak třikrát možná čtyři krát do roka. Nejen u dětí, ale i u mě, protože si také ráda kupuji nové kousky. Přece nebudu chodit celý život v tom samém oblečení :-D .

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj