Rozhodnutí Gazpromu pozastavit 27. dubna dodávky zemního plynu do Polska a Bulharska poté, co odmítly platit za ruské dodávky v rublech, způsobilo prudký nárůst cen a vyvolalo obavy, že budou odříznuti další zákazníci v Evropě. Agentura Platts považuje tento krok za precedens, který zvyšuje pravděpodobnost, že v příštích měsících budou zrušeny další kontrakty.
Polská společnost PGNiG dováží ruský plyn na základě dlouhodobého dovozního kontraktu, jehož platnost vyprší na konci roku 2022. V roce 2021 dovezla 9,9 mld. m3 (bcm) ruského plynu, čímž pokryla přibližně 63 % poptávky. V 1. čtvrtletí 2022 představoval dovoz z Ruska přibližně 53 % spotřeby.
Bulharsko dováží ruský plyn na základě desetileté dohody o dodávkách až 2,9 bcm plynu ročně, která má vypršet na konci roku 2022.
Obě země tvrdí, že v reakci na přerušení dodávek nejsou v současné době požadována žádná omezení spotřeby.
Ohrožení dalších smluv a tranzitu plynu?
Z členských států EU zatím pouze Maďarsko veřejně přistoupilo na platby za ruský plyn v rublech. Podle agentury Bloomberg si účet v rublech otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem vyžadovaným Kremlem.
Bulharsko 27. dubna varovalo, že v souvislosti s pozastavením dodávek přezkoumá svou dohodu o tranzitu plynu s Gazpromem, což by mohlo mít dopad mimo jiné na dodávky ruského plynu do Maďarska a Srbska. Klíčovou tranzitní trasou pro ruský plyn do Evropy zůstává Ukrajina, kterou v roce 2021 proudilo o něco méně než 10 % evropské poptávky po plynu.
Bezprostředně po ruské invazi se objemy ukrajinského tranzitu zvýšily na maximální smluvní úroveň kolem 110 milionů m3 denně (MMcm/d) protože plyn nasmlouvaný společností Gazprom se stal konkurenceschopnějším oproti plynu v obchodovanému v evropských obchodních bodech. Od poloviny dubna objemy klesly. Podle údajů Gazpromu jsou na 27. dubna plánovány na úrovni 48,7 MMcm/d.
Dohoda Gazpromu s ukrajinskou společností Naftogaz pro letošní rok zahrnuje tranzitní objemy ve výši 110 MMcm/d plynu přes Ukrajinu do Evropy za podmínek ship-or-pay.
Celý článek je dostupný zde.
Komentáře