Plastové obaly jsou v posledních letech čím dál častěji nahrazovány materiály, které jsou považovány za udržitelnější. Ale to, že něco pokládáme za udržitelné, se nemusí nutně shodovat s vědeckým hodnocením.
Výzkumná skupina z technické univerzity v italském Miláně se v nové studii zaměřila na udržitelnost obalů. Vědci analyzovali 53 recenzovaných studií, využívajících metodu LCA, které byly publikovány mezi lety 2019 až 2023. Cílem bylo zjistit, jaký dopad na životní prostředí mají plastové obaly ve srovnání s alternativními materiály (bioplasty, sklo, kovy, papír, dřevo a textilie). Výzkumníci si dále kladli otázku, zda má současný důraz na nahrazování plastů udržitelnějšími alternativami podporu ve vědeckých důkazech.
Nic není univerzální
Ze studie vyplynulo, že konvenční plasty nemusí být vždy nejméně vhodnou variantou. „Z hlediska životního prostředí se srovnávané materiály obecně nejeví jako šetrnější než plasty,“ uvádí výzkumníci. Bioplasty, které se na trhu objevují čím dál častěji, mohou překonat klasické plasty z hlediska klimatických změn a vyčerpávání fosilních zdrojů, a to v případě, že jsou biogenní. V případě dalších kategorií dopadů ale nevykázaly lepší výsledky.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře