3/2024

Na výstavbu větrných elektráren jsou připraveny 3 mld. Kč. Cílem je navýšit instalovaný výkon, a to až pětkrát

| autor: redakce| zdroj: MPO0

wyoming-85611_640
zdroj: pixabay

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo další výzvu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), která je určena na výstavbu větrných elektráren. Od konce června tak bude možné na jeden podnik nebo projekt získat přibližně až 750 milionů korun.

„Ani zdaleka nevyužíváme potenciál, který nám oblast výroby elektřiny z větrných zdrojů nabízí. Jde přitom o jeden z levných obnovitelných zdrojů, s jehož rozvojem posílíme naši energetickou bezpečnost, lépe ochráníme životní prostředí a vytvoříme nové pracovní příležitosti v regionech. Do roku 2030 tedy máme v plánu navýšit instalovaný výkon větrných elektráren až pětkrát,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu a dodává: „Proto jsme připravili výzvu z Operačního programu technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, prostřednictvím které u nás výstavbu větrných elektráren podpoříme. Připraveny jsou tři miliardy korun a na jeden projekt nebo podnik lze získat až zhruba 750 milionů korun.“

Maximální výše podpory je pro malý podnik 65 %, pro střední podnik 55 % a 45 % pro velký podnik ze způsobilých výdajů. Celkové způsobilé výdaje (CZV) na projekt musí být minimálně ve výši 3,070 mil. Kč a maximálně do výše přibližně 1,7 miliardy korun. Projekty mající CZV nižší než minimální, jsou nepřijatelné a nebudou přijaty do hodnotícího procesu. Maximální výše CZV je nepřekročitelná. Maximální výše dotace je zhruba 750 milionů korun na podnik a na investiční projekt, přičemž hodnota nesmí být obcházena tím, že se projekt uměle rozdělí.

Příjem žádostí o podporu bude probíhat od 28. 6. 2024 do 31. 10. 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.

Cílová skupina:

  • malý a střední podnik (definice GBER),
  • velký podnik.

Způsobilé výdaje:

  • technologie VTe,
  • stavební práce související s VTe.

Nová výzva má přispět k naplňování energeticko-klimatických cílů, souvisejících s naplněním závazků vyplývajících ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů energie. „Věříme, že ze strany podnikatelů bude po realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka. Tím přispějeme ke zvýšení soběstačnosti v dodávkách elektrické energie a naplnění klimaticko-energetických cílů ČR,“ dodává Marian Piecha, vrchní ředitel Sekce fondů EU.

Ministerstvo doplňuje, že zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.

Ke stažení

Text výzvy II.pdfPDF (308 kB)

Příloha 1 Model hodnocení.pdfPDF (494 kB)

Příloha 2 Pravidla pro žadatele a příjemce - zvláštní část.pdfPDF (531 kB)

Příloha 3 Vymezení způsobilých výdajů.pdfPDF (591 kB)

Příloha 5 Nepodporované kat. CZ NACE.pdfPDF (412 kB)

Příloha 6 Posudek plnění DNSH.docxDOCX (515 kB)

Příloha 7 Specifické podmínky.docxDOCX (197 kB)

Nejvýznamnější změny výzvy oproti předchozí výzvě.docxDOCX (502 kB)

Produktový list.pdfPDF (373 kB)

Podrobnosti k výzvě jsou dostupné na www.optak.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj