3/2024

Na uhlíkovou stopu mají významný vliv provozní parametry

| autor: redakce0

image-from-rawpixel-id-4043814-original
zdroj: rawpixel.com

Turečtí vědci analyzovali uhlíkovou stopu moderní biologické čistírny odpadních vod, aby identifikovali zdroje emisí.

Dnes je již všeobecně přijímaným faktem, že vysoké koncentrace skleníkových plynů způsobují klimatické změny. Jedním ze zdrojů emisí skleníkových plynů jsou i čistírny odpadních vod (ČOV). Při svých procesech produkují oxid uhličitý (CO2), metan (CH4) a oxid dusný (N2O). Organizace spojených národů odhaduje, že globální emise uhlíku z úpravy vody tvoří přibližně 2 % všech emisí uhlíku.

Nejen, že čistírny jsou producenty emisí a tím ovlivňují klima, provoz čistíren je navíc klimatickými změnami ohrožen. Jejich výkon je totiž přímo ovlivněn zvyšující se globální teplotou a jejími extrémními podobami, záplavami, vydatnými srážkami a stoupajícími hladinami moří.

Několik studií ukázalo, že technologie čištění odpadních vod a parametry čištění mohou významně ovlivnit emise skleníkových plynů. Problematická je ale stále uhlíková stopa různých technologií čištění a vliv na různé celky v rámci uspořádání čištění v ČOV.

Důležitým nástrojem používaným k hodnocení dopadu ČOV na změnu klimatu je analýza uhlíkové stopy. Podle vědců z tureckých univerzit je možné nalézt mnoho studií, které používají modely, analýzu životního cyklu a různé pokyny a programy k posouzení uhlíkové stopy čistíren odpadních vod. „Ty se zaměřují obecně na klasický proces aktivovaného kalu nebo na část konfigurací čištění odpadních vod, nikoli na celé konfigurace,“ tvrdí vědci.

Horší uhlíková stopa kvůli špatnému provozu

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj