Bude zde prezentovat mimo jiné úspěšné domácí projekty obnovitelných zdrojů a svojí vizi pro další rozvoj odvětví šetrné energetiky v ČR. Společně s ALIES se mezinárodního setkání zúčastní ještě zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí.
Celkem si organizátor, kterým je Tchaj-wanský mezinárodní fond pro spolupráci a rozvoj, pozval na třicet jednotlivců z vybraných zemí světa.
„Nominace ALIES tchaj-wanskou vládou na tento workshop dokazuje, že nevládní organizace mají nezastupitelné místo ve vytváření a zavádění energetické politiky. Jsou navíc ideální platformou pro síťování firem, státu a dalších zájmových skupin.
Pevně věřím, že si z Tchaj-wanu přivezeme nové inspirace a podněty, jak českou energetickou debatu i koncepci posunout dál,“ řekl Ondřej Šumavský, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.
Tchaj-wan je zemí s více než 90procentní závislostí na dovozu energetických paliv. I proto si během několika posledních let vytyčil hned několik cílů v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů, zvýšení energetické soběstačnosti, energetické účinnosti a redukce emisí CO2.
Prestižní workshop má za cíl seznámit jeho účastníky se zajímavými technologickými řešeními dekarbonizace i s politickými opatřeními tchaj-wanské vlády, která má mimo jiné za cíl nahradit svých 6 jaderných reaktorů obnovitelnými zdroji do roku 2025.
Tchaj-wanská vláda má propočítáno, že nová odvětví přinesou na ostrov tisíce nových pracovních pozic a čistější vzduch v milionových městech jako Taipei nebo Kaohsiung.
„Zvolená řešení z oblasti obnovitelných zdrojů, akumulace energie nebo podpora výzkumu a vývoje inovací v oblasti nízkouhlíkových technologií, mohou inspirovat také evropské státy nebo města. Transformace tchaj-wanské energetiky může být také příležitostí pro české firmy,“ upřesnil Ondřej Šumavský cíle společné akce.
Na akci se objeví zástupci 24 zemí jako například Brazílie, Indie, Argentiny nebo Srbska. Očekává se tedy program nabitý zahraničními zkušenostmi s rozvojem šetrných zdrojů energie po světě včetně hlavních výzev jednotlivých zemí.
Konkrétní projekty, které budou na workshopu představeny:
- 100% obnovitelné budovy ve městě Kaohsiung
- Pingtung county: 100% obnovitelný okres – technologie a budoucí vize
- Bioplynová stanice - vepřín poháněný obnovitelnými zdroji
- Plovoucí solární farmy
- EcoMobility světový festival – ukázka solárních projektů
- Taipei – návštěva nejvyšší zelené budovy světa
Komentáře